Kraj

Choroba dwubiegunowa

Rządowy judeosceptycyzm

Premierzy Beniamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki, Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Premierzy Beniamin Netanjahu i Mateusz Morawiecki, Szczyt bliskowschodni w Warszawie. Rafał Oleksiewicz / Reporter
W stosunku rządu PiS do Izraela emocje ścierają się z kalkulacją geopolityczną. A to musi wywoływać cykliczne kryzysy.
Nie jest żadną tajemnicą, że Katz i kilku innych polityków Likudu chętnie pozbyliby się Netanjahu.Amir Cohen/Reuters/Forum Nie jest żadną tajemnicą, że Katz i kilku innych polityków Likudu chętnie pozbyliby się Netanjahu.

„Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki” – to chyba najbardziej dziś znane w Polsce słowa byłego premiera Izraela Icchaka Szamira. Stało się tak za sprawą nowego szefa izraelskiego MSZ Israela Katza, który tymi właśnie słowami skwitował swój stosunek do Polski.

Z Szamirem to jednak nie taka prosta sprawa. W swoich wspomnieniach, wydanych pod tytułem „Dyplomata”, Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP w Hiszpanii i przy NATO, opisuje takie spotkanie. W 1984 r., przy okazji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, polska delegacja pierwszy raz oficjalnie spotkała się z Izraelczykami. 

Polityka 9.2019 (3200) z dnia 26.02.2019; Temat tygodnia; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Choroba dwubiegunowa"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Olimpiada inna niż wszystkie

Potwierdza się reguła: drugi tydzień olimpijskiej rywalizacji jest dla Polaków bardziej udany niż pierwszy. Ale wiele wskazuje na to, że do niedużej średniej jedenastu medali z poprzednich igrzysk tym razem nie dociągniemy.

Marcin Piątek
03.08.2021