Kraj

Karol Modzelewski był człowiekiem wielkiej odwagi i uczciwości

Karol Modzelewski miał odwagę krytykować system „realnego socjalizmu” za Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego. Karol Modzelewski miał odwagę krytykować system „realnego socjalizmu” za Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego. Leszek Zych / Polityka
Karola Modzelewskiego żegnam z wielkim żalem jako człowieka „Solidarności” i społecznej lewicy.

Miałem szczęście uczestniczyć w pierwszym zjeździe NSZZ „Solidarność”, na którym delegaci, w tym ja, mogli zetknąć się z nim osobiście, przysłuchać się kuluarowym dyskusjom z jego udziałem, oglądać go i słuchać, gdy przemawiał z trybuny, imponując klarownością wystąpień i zaangażowaniem w sprawę krzepnącego ruchu. Tak samo jak bezpośrednim stylem bycia, urokiem osobistym, piękną polszczyzną, patriotyzmem nie na pokaz.

Był legendą opozycji demokratycznej. Takim jak ja imponował nie tylko tym, że miał odwagę krytykować system „realnego socjalizmu” za Gomułki, Gierka i Jaruzelskiego i zapłacić za to wieloletnim więzieniem, ale też tym, że pisał arcyciekawe książki o historii średniowiecznej.

Jeden z niewielu już autorytetów

Kontestował system peerelowski z pozycji lewicowych i z tych samych pozycji krytykował transformację ustrojową tam, gdzie w jego ocenie popełniała błędy lub zawiodła tych, którzy spodziewali się, że Polska po 1989 r. wypracuje model państwa i gospodarki wyraźnie nawiązujący do programu „Solidarności”, który współtworzył.

Jego filarami miały być jak najszerzej pojęta i praktykowana samorządność oraz solidarność społeczna. W niepodległej Polsce działał w tym duchu jako polityk Unii Pracy. Poparł kandydaturę Włodzimierza Cimoszewicza na prezydenta Polski w 2005 r. Z ocenami prof. Modzelewskiego nieraz się nie zgadzałem, ale szanowałem je i uważałem, że jest jednym z niewielu już autorytetów, których potrzebuje pluralistyczna i demokratyczna polityka polska.

Polska i lewica tracą człowieka wielkiej odwagi i uczciwości, zdolnego do zdrowego kompromisu, ale nieugiętego w sprzeciwie wobec zła i nikczemności w polityce.

Czytaj także: Karol Modzelewski o niesprawiedliwości dziejów i radości z niszczenia innych

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną