Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

1 maja: premierzy w Warszawie, marsz narodowców i pikniki lewicy

Szczyt z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się z udziałem przedstawicieli państw, które dołączyły do wspólnoty tego dnia w 2004 r. Szczyt z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się z udziałem przedstawicieli państw, które dołączyły do wspólnoty tego dnia w 2004 r. Michal Lepecki / Agencja Gazeta
Szczyt z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej odbędzie się z udziałem przedstawicieli państw, które dołączyły do wspólnoty tego dnia w 2004 r. Nasi goście zobaczą maszerujących przez Warszawę narodowców.

„Together for Europe – High Level Summit” to szczyt z okazji 15-lecia wstąpienia Polski do Unii Europejskiej organizowany przez premiera Mateusza Morawieckiego. W spotkaniu w Warszawie będą uczestniczyć premierzy Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Malty, Rumunii i Węgier. Udział zapowiedzieli też przewodniczący Izby Reprezentantów Cypru, wicepremierzy Słowacji i Słowenii, a Łotwa będzie reprezentowana na szczeblu ministerialnym.

Zaproszenie otrzymał również przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker, ale nie przyjedzie do Polski. W tym tygodniu w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” mówił, że ostatni raz spotkał się z Jarosławem Kaczyńskim w 2005 r. podczas szczytu NATO w Helsinkach. Prezes PiS był wtedy premierem. „Miałem później wiele spotkań z jego bratem. Z Jarosławem Kaczyńskim nie było już sposobności do rozmów, choć poprosiłem go o spotkanie. Wysłałem specjalnego przedstawiciela [rok temu – red.], który rozmawiał z nim i jego najbliższymi współpracownikami przez cztery godziny” – mówił Juncker. Dodał, że Kaczyński nigdy nie przesłał odpowiedzi na jego prośbę o spotkanie.

Jak informuje „Politykę” kancelaria premiera, Komisję Europejską będzie reprezentował wiceprzewodniczący Jyrki Katainen. Spotkanie odbędzie się w Zamku Królewskim i złoży się z dwu części. Pierwsza to podsumowanie doświadczeń związanych z dotychczasowym członkostwem w UE, druga – omówienie szans i wyzwań stojących przed Unią w tym roku.

1 maja 2004 r. Polska razem z Czechami, Słowacją, Węgrami, Litwą, Łotwą, Estonią, Słowenią, Cyprem i Maltą przystąpiła do Unii Europejskiej. Nasz kraj uczestniczył w największym rozszerzeniu wspólnoty. Pierwszym krokiem było podpisanie 16 grudnia 1991 r. Układu Europejskiego ustanawiającego stowarzyszenie między Polską a Wspólnotami Europejskimi i ich państwami członkowskimi. Symbolicznym momentem było złożenie 8 kwietnia 1994 r. w Atenach przez rząd RP formalnego wniosku o członkostwo w UE. Właściwe negocjacje akcesyjne rozpoczęły się cztery lata później. Referendum odbyło się 7–8 czerwca 2003 r. – „za” opowiedziało się 77,45 proc. głosujących Polaków. „Dokonała się rzecz wielka. Wracamy do wielkiej europejskiej rodziny. Wracamy na miejsce, które się Polsce i Polakom należy” – podkreślał wtedy prezydent Aleksander Kwaśniewski.

Czytaj także: Co dziś gryzie Unię Europejską?

Prezydent na Pikniku Europejskim w Puławach. Prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą wezmą udział w Pikniku Europejskim w Puławach. Ok. godz. 15:45 para prezydencka spotka się z mieszkańcami.

1 maja o godz. 12 pod hasłem „Stop dyktatowi Berlina i Brukseli” wyruszy „Marsz Suwerenności” organizowany przez narodowców, w tym przez wystawiających wspólne listy w wyborach do PE: koalicję Konfederacja KORWiN Braun Liroy Narodowcy, stowarzyszenie Marsz Niepodległości oraz Młodzież Wszechpolską. Marsz przejdzie z pl. Zamkowego przez ul. Jasną pod siedzibę przedstawicielstwa Komisji Europejskiej.

W ostatni piątek warszawski ratusz wydał narodowcom zakaz przejścia przez miasto, argumentując to m.in. zajęciem terenu przez kancelarię prezydenta, która na pl. Zamkowym organizuje uroczystości z okazji 3 maja. Od 30 kwietnia na placu trwają prace przygotowawcze. Warszawski sąd uchylił ten zakaz. Władze miasta złożyły zażalenie na to postanowienie, które we wtorek zostało oddalone przez Sąd Apelacyjny. Manifestacja ostatecznie się odbędzie. Prezydent Rafał Trzaskowski deklarował, że jeśli pojawią się hasła rasistowskie, ksenofobiczne czy faszystowskie, zostanie natychmiast rozwiązana.

Czytaj także: Prawicowa konkurencja PiS

W kilku miastach uroczystości 1-majowe organizuje SLD. To imprezy związane z uczczeniem Święta Pracy i 15-lecia członkostwa Polski w UE. O godz. 11 w Warszawie Włodzimierz Czarzasty i Włodzimierz Cimoszewicz wezmą udział w pikniku przed Pomnikiem Daszyńskiego przy pl. na Rozdrożu. Pochody 1-majowe, pikniki i uroczystości z udziałem przedstawicieli SLD planowane są m.in. w Gdańsku, Kielcach, Poznaniu, Katowicach i Łodzi.

Czytaj także: Układ dwubiegunowy w polskiej polityce jeszcze się wzmocnił

W Łodzi swoje centralne obchody zaplanowała Lewica Razem – koalicja zrzeszająca Partię Razem, Ruch Sprawiedliwości Społecznej Piotra Ikonowicza, Unię Pracy i organizacje społeczne reprezentujące m.in. lokatorów. Adrian Zandberg przemówi przed tablicą poświęconą wybuchowi Rewolucji 1905 r. Zaprezentuje też postulaty wyborcze Lewicy Razem kierowane do pracowników.

Wiosna Roberta Biedronia przedstawi w środę swoje propozycje gospodarcze. „Musimy zacząć myśleć o rozwoju naszego państwa, odpowiadając na wyzwania współczesności. Nowoczesność, innowacyjność, zrównoważony rozwój, godne warunki pracy to filary sprawnego i solidarnego państwa” – podkreśla partia Biedronia w informacji o wydarzeniu.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną