Kraj

Może i kradną, ale się dzielą

Cyniczny jak wyborca

Publikowane co kilka dni sondaże mają nas poinformować, co Polacy „mają w mózgu”, co myślą. Publikowane co kilka dni sondaże mają nas poinformować, co Polacy „mają w mózgu”, co myślą. Igor Morski
Wyborca zawsze ma rację. To definicja demokracji. Jednak to na klasie politycznej skupione są media. Tymczasem wyborcy zmienili się równie głęboko jak politycy. Pojawił się nowy fenomen: wyborca cyniczny.
Symbolicznym momentem były słowa Tadeusza Mazowieckiego do Donalda Tuska, że wyrządził mu „wielką przykrość”, odchodząc z UW i powołując tego dnia do życia Platformę Obywatelską. Na fot.: Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk w 2009 r.Stefan Maszewski/Reporter Symbolicznym momentem były słowa Tadeusza Mazowieckiego do Donalda Tuska, że wyrządził mu „wielką przykrość”, odchodząc z UW i powołując tego dnia do życia Platformę Obywatelską. Na fot.: Tadeusz Mazowiecki i Donald Tusk w 2009 r.

Jeden z najważniejszych polityków po 1989 r. Aleksander Kwaśniewski po odejściu z bieżącej polityki dawał wyraz swojemu zbulwersowaniu. Najpierw krytykował negatywny wpływ powstania telewizji informacyjnych, takich jak TVN24, Polsat News czy TVP Info, które przez cały dzień chodzą za politykami, relacjonują wszystko i natychmiast wyciągają i wyolbrzymiają każde słowo czy reakcję. W efekcie zniknęła tajemnica w polityce, bez której nie da się zawierać kompromisów i dotrzymywać umów ponad barykadami w imię wspólnego interesu kraju.

Czytaj także

Rynek

Wojna wódki z piwem

Wódka z piwem toczą wojnę. Obie strony uzbrojone w opinie, ekspertyzy i badania starają się skłonić państwo, żeby wreszcie zrobiło z konkurentem porządek. Od czasów wojny masła z margaryną takiego konfliktu na polskim rynku nie było.

Adam Grzeszak
16.07.2019