Kraj

Fundacja o. Rydzyka podwoiła zyski

27. rocznica powstania Radia Maryja 27. rocznica powstania Radia Maryja Łukasz Dejnarowicz / Forum
Fundacja o. Tadeusza Rydzyka zeszły rok zakończyła z ponad 3,3 mln zł zysku. To dwukrotnie więcej niż rok wcześniej.

Przychód fundacji w 2018 r. to trochę ponad 48 mln zł, z czego około 34,2 mln zł to darowizny, a ok. 13,8 mln zł wpływy z działalności gospodarczej. Fundacja powstała w 1998 r. , a dziś zatrudnia niespełna pięćdziesiąt osób. To głównie – jak napisano w sprawozdaniu – „pracownicy obsługi redakcyjno-technicznej”. O wynikach finansowych Lux Vertiatis poinformowała Gazeta.pl.

Przypomnijmy, że do Lux Veritatis należy Wyższa Szkoła Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Fundacja o. Rydzyka jest też nadawcą Telewizji Trwam oraz producentem filmów i programów telewizyjnych.

Fundacja zapoczątkowała też odwierty geotermalne w Toruniu, z czasem powołała do nich specjalną spółkę Geotermia Toruń. „Ta jeszcze nie przynosi zysków – jej strata za 2018 r. wyniosła 75 tys. zł. Na minusie (strata: 6,7 tys. zł) jest też druga ze spółek należących do Lux Veritatis – Uzdrowisko Termy Toruńskie. Ona nie prowadzi jeszcze działalności, z czasem ma zbudować w Toruniu sanatorium z Aquaparkiem” – napisała toruńska „Gazeta Wyborcza”. Przypomnijmy, że w 2016 r. – za czasów rządów PO i PSL – fundacji cofnięto dotację na budowę geotermii. Z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wypłacono jej w ramach rekompensaty – bagatela – prawie 26,5 mln zł. I dalej się bogaci dzięki PiS.

Z partii, rządu i ze spółek

Skąd ten finansowy sukces? Z pewnością mają na niego wpływ dobre relacje z PiS.

Jak wyliczyło OKO.Press, od początku rządów partii Jarosława Kaczyńskiego do spółek i fundacji związanych z o. Rydzykiem trafiło ponad 80 mln zł, z czego 10 mln 820 tys. zł tylko do szkoły redemptorysty Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej (prawie 4 mln na organizację szkolenia z komunikacji dla sędziów).

Niespełna 600 tys. zł dorzucił fundacji resort inwestycji i rozwoju. A resort środowiska – ok. 313 tys. zł na programy o charakterze edukacyjnym. Na cykl filmów „Historia, Pamięć, Świadkowie” – tym razem z Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych – udało się zdobyć przeszło 100 tys. zł.

W 2018 r. sama partia – jak zresztą już w latach wcześniejszych – przelała Lux Veritatis pieniądze, tym razem było to 147 tys. zł. Od wielu lat ani fundacja, ani PiS nie chcą ujawnić, za jakie usługi. W ubiegłym roku PKW zapytała PiS, na co konkretnie szły comiesięczne (36,9 tys. zł) przelewy. Księgowa partii odpisała, że to „opłaty za przygotowanie i realizację transmisji wydarzeń związanych z obchodami miesięcznicy smoleńskiej w TV Trwam”.

Czytaj także: Jan Hartman składa życzenia na 25-lecie Radia Maryja

Premier i ministrowie u o. Rydzyka

W toruńskiej szkole bardzo chętnie goszczą ministrowie i przedstawiciele PiS. Wiosną na konferencji „Przedsiębiorstwa w Polsce. Teraźniejszość i przyszłość” wystąpiło pięciu ministrów. Lista obecności imponująca: minister energii Krzysztof Tchórzewski, szef resortu inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński, minister Zbigniew Ziobro i jego zastępca Łukasz Piebiak oraz wiceminister od finansów Marian Banaś. List do uczestników tej mało licznej, sądząc po zdjęciach sali, konferencji przysłał premier Morawiecki. O tym, że premier zdaje sobie sprawę, jak ważne są relacje z o. Rydzykiem, świadczy fakt, że udał się do Torunia następnego dnia po tym, jak został wskazany na premiera.

Dla PiS toruńskie działa to ważny ośrodek na politycznej mapie „dobrej zmiany”. A i tak o. Rydzyk żalił się: „Dlaczego pieniądze idą na uniwersytety, które są przesiąknięte lewactwem, gender, a wykładowcy są często demoralizatorami przeciwko Bogu i ojczyźnie? (...) Tam ministerstwo daje środki, pomimo tego, że rządzi prawica, a tutaj nie”.

W PiS mówią, że z ojcem Tadeuszem trzeba dobrze żyć, bo jego poparcie jest ważne. Obłaskawiają go grantami, dotacjami, zleceniami. Dwukrotny wzrost zysków za zeszły rok – w porównaniu do wcześniejszego – powinien już o. Rydzyka usatysfakcjonować.

Czytaj więcej: Rydzyk poucza lekarzy ws. „zarabiania kokosów”. Wie, co mówi!

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kot wygryza psa

Kot to idealne zwierzę dla współczesnego człowieka. Niezależny, niekłopotliwy, dobrze znosi samotność, ładnie wygląda na Facebooku. Mamy więc coraz więcej kotów. I koty nakręcają dziś całkiem spory rynek.

Marta Mazuś, [współpr.] Magdalena Kołodziej
28.10.2014
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną