Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Kaczyński idzie po centrum

Zapowiedź zakończenia wojny polsko-polskiej to sprytna pułapka Kaczyńskiego. Odrzucenie przez opozycję tej propozycji będzie uwiarygadniać narrację o tym, że to opozycja jest winna. Zapowiedź zakończenia wojny polsko-polskiej to sprytna pułapka Kaczyńskiego. Odrzucenie przez opozycję tej propozycji będzie uwiarygadniać narrację o tym, że to opozycja jest winna. Mirosław Gryń / Polityka
Zaczęła się kampania, która może być najostrzejszym starciem, jakie widziała polska demokracja po 1989 r.
Paweł MusiałekMichał Woźniak/EAST NEWS Paweł Musiałek

Ponad 45 proc. w wyborach europejskich dla PiS to najwyższe poparcie, jakie kiedykolwiek notowała partia w Polsce po demokratycznym przełomie. Skala zwycięstwa była tak znaczna, że wywołała rozpad Koalicji Obywatelskiej i ruchy tektoniczne całej opozycji. Na gruzach KO powstały trzy bloki. Czy nowa sytuacja pozwoli na odsunięcie PiS od władzy? Choć nic jeszcze nie jest przesądzone, to wybory do unijnego parlamentu sprawiły, że na dziś „ustawieniem fabrycznym” jest utrzymanie władzy obozu Zjednoczonej Prawicy.

Platformy skręt w lewo

Partia Kaczyńskiego jest popierana nie tylko przez prawicowych wyborców. Walny w tym udział miała opozycja. Ostatnie lata to stopniowe, ale konsekwentne przesuwanie Platformy Obywatelskiej w lewo. Proces ten zaczął się już dawno osłabieniem „antykomunistycznego DNA”, co otworzyło drogę do głośnych transferów z SLD: do Platformy ściągnięto Arłukowicza, poparto Cimoszewicza, romansowano z Rosatim. W tamtym czasie były to ruchy zasadne. Wszak PO chciała wyrwać SLD jej najmocniejsze zęby. Szybko okazało się jednak, że to nie koniec, ale początek związku Platformy z lewicą. Kolejnym krokiem były jednak nie transfery znanych twarzy, ale import idei. W czasach Tuska coraz częściej dyskutowano o prawach kobiet, związkach partnerskich, finansowaniu in vitro czy likwidacji funduszu kościelnego. Dyskusje były jednak maksimum, co Tusk był gotów zaoferować środowiskom lewicowym. Żadnych wiążących decyzji nie podejmowano. Największym realnym ciosem w tamtym czasie dla konserwatywnego elektoratu PO były nie tyle ustawy, ile odejście Gowina.

Wyjazd Tuska do Brukseli zmienił sytuację, choć wciąż nie spowodował rewolucji. Wprowadzenie konwencji antyprzemocowej za czasów Ewy Kopacz zostało przepchnięte, choć w bólach.

Polityka 32.2019 (3222) z dnia 06.08.2019; Ogląd i pogląd; s. 27
Reklama