Kraj

Co w nowym numerze „Polityki”

Czy wystawienie Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako kandydatki na premiera Koalicji Obywatelskiej pomoże tej formacji w poprawieniu wyniku sondażowego i wyborczego?

A może chodzi tylko o to, aby Grzegorz Schetyna miał się z kim podzielić odpowiedzialnością za porażkę KO? W najnowszej „Polityce” piszemy o kulisach powstawania „projektu Kidawa-Błońska” oraz o nadziejach i niepokojach, jakie ta personalna decyzja budzi w Platformie i jej sojusznikach. Polecam cotygodniowe „Przypisy” Jerzego Baczyńskiego pt. „Na tak, na nie” oraz artykuł Malwiny Dziedzic – „Naznaczona”. W uzupełnieniu warto sięgnąć do interesującej opowieści historycznej pióra prof. Tomasza Nałęcza, w której kreśli on sylwetki dwóch przodków Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, wybitnych postaci II RP: prezydenta Wojciechowskiego i premiera Grabskiego. Zachęcam do lektury tych tekstów.

Co jeszcze w najnowszym wydaniu „Polityki”?

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

O polskim kinie politycznym, gdzie więcej było filmów dziwnych i nieudanych niż arcydzieł – oczywiście w związku z premierą „Polityki” Patryka Vegi – pisze Janusz Wróblewski.

Rafał Kalukin zastanawia się, dlaczego jedne afery demolują partie rządzące, a inne, zdawałoby się nie mniejsze, nie robią na opinii publicznej żadnego wrażenia.

O tym, że polski model rodziny i rodzicielstwa, który jeszcze przed dekadą zdawał się zmierzać do wzorca liberalnego, partnerskiego, teraz powraca do patriarchalnej postaci z tradycyjnymi rolami kobiety i mężczyzny – mówi w wywiadzie dr Małgorzata Sikorska.

Joanna Cieśla – w formie notowanych wrażeń uczniów, rodziców i nauczycieli – przedstawia stan szkoły w początkach września, kiedy widać już realne skutki reformy edukacji.

Martyna Bunda pyta, po co nam dzisiaj harcerze, i udziela interesujących odpowiedzi.

Agnieszka Sowa zajęła się pasjonującą dla wielu kwestią, jak karmić swoje domowe zwierzaki – jedzeniem z puszek czy przygotowanymi samodzielnie posiłkami. Autorka pisze o nowych trendach i modach w żywieniu psów i kotów.

Ponadto piszemy m.in. o nowym stereotypie Słowianina, o tym, dlaczego warto sadzić lasy, o polskim produkcie futbolopodobnym, o pogarszającej się opinii o influencerach, o tym, kto na przestrzeni dekad grał w polskich filmach marszałka Piłsudskiego, i o oswajaniu niemieckiej przeszłości Dolnego Śląska.

Zapraszam do lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Społeczeństwo

Między sobą żartują: „Jak poznać biegacza? Sam ci o tym powie”. To już cała subkultura

Strava zastąpiła mi Instagram – wyjaśnia Michał. – Wrzucam tam zdjęcia z biegania: jakiś widoczek, zdjęcie butów, zmęczona twarz, kawka po bieganiu, same istotne rzeczy.

Norbert Frątczak
12.01.2025
Reklama