Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Jaka normalna kampania

Spotkanie PiS z wyborcami w Wadowicach Spotkanie PiS z wyborcami w Wadowicach Jakub Porzycki / Agencja Gazeta
Rozważania o składkach na ZUS w czasie, kiedy decyduje się przyszłość praworządnego państwa, to tylko złudzenie normalności.

Przed wyborami pojawił się nowy wątek, lansowany przez część publicystów i podchwycony w obozie władzy. Otóż podobno toczy się w Polsce najbardziej merytoryczna kampania wyborcza od wielu lat, może nawet od 1989 r. Głównie za sprawą partii rządzącej, która przedstawiła grubą książkę z programem, opozycja próbuje na to odpowiedzieć, toczą się wreszcie poważne debaty o „konkretach”: o służbie zdrowia, edukacji, finansach państwa, podatkach, ZUS, pensji minimalnej (o programach wyborczych więcej w tekście Rafała Kalukina). Na naszych łamach, w gościnnej rubryce Ogląd i pogląd, taką opinię głosi publicysta „Do Rzeczy” Marcin Makowski. W „Rzeczpospolitej” o nareszcie merytorycznej kampanii wyraził się z uznaniem Michał Szułdrzyński, a w TVN24 – Konrad Piasecki. Podobnych głosów jest coraz więcej.

Trudno podzielać ten optymizm. Brak w kampanii systemowej debaty, pokazania przemyślanych planów. Nie ma mowy choćby o konsekwentnych modelach ochrony zdrowia, szkolnictwa, sądownictwa, prokuratury, sił zbrojnych, niewiele o usługach publicznych, celach polityki społecznej, demograficznej, przyszłości energetyki, poziomie unijnej integracji, walucie euro (dyskusji o wspólnej walucie już dawno zabronił PiS) itd. Horyzont proponowanych rozwiązań najczęściej nie przekracza końca następnej kadencji parlamentu. A i takie projekty wydają się nieprzepracowane, a przez to mało wiarygodne.

W rzeczywistości trwa nie poważna debata, ale prosta licytacja – na zasiłki, dopłaty, wypłaty, podwyżki, ulgi, rewaloryzacje, wyprawki, emerytalne trzynastki i czternastki, półdarmowe mieszkania i internety.

Polityka 39.2019 (3229) z dnia 24.09.2019; Przy-Pisy Z-cy Red. Nacz.; s. 6
Reklama