Kraj

Sztab szykuje, przywódca triumfuje, tłum skanduje

Po co patriotom wiece

Konwencja wyborcza PiS w hali Globus w Lublinie. Konwencja wyborcza PiS w hali Globus w Lublinie. Wojtek Jargiło / PAP
Konwencja wyborcza. Hybryda łącząca elementy mszy, widowiska sportowego, popowego festiwalu, mająca swoje ponure pierwowzory w parteitagach albo komunistycznych zjazdach partyjnych. Dlaczego tysiące ludzi znajdują niekłamaną przyjemność, uczestnicząc w tych reżyserowanych spędach?
Konwencja wyborcza Lewicy, Arena Ursynów, Warszawa.Forum Konwencja wyborcza Lewicy, Arena Ursynów, Warszawa.

Hale sportowe, aule, kinoteatry, domy kultury, domy rekolekcyjne, parki miejskie. Wszyscy urządzają przedwyborcze konwencje, ale wszelkie rekordy bije PiS i to konwencje tej partii są modelowe, ze wszystkimi elementami propagandowego show, przemyślaną dramaturgią i kultem przywódcy. Publikowana na stronie tego ugrupowania mapa Polski z zaznaczonymi miejscami „spotkań z wyborcami” wygląda niczym plan dywanowego nalotu na kraj. Niektóre to nomen omen konwencjonalne posiadówki z kandydatami na posłów, lecz im bliżej wyborów, tym więcej tych, podczas których objawia się trójca (chce się powiedzieć – święta): prezes–premier–była premier.

Polityka 40.2019 (3230) z dnia 01.10.2019; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Sztab szykuje, przywódca triumfuje, tłum skanduje"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Ja My Oni

Jak komunikować swoje potrzeby

Jak wyrazić swoje potrzeby, aby inni je uwzględniali.

Anna Dąbrowska, Anna Dobrowolska
06.02.2018