Kraj

Nie bądź ryba, masz głos! Plakaty, które zachęcają do udziału w wyborach

Plakaty profrekwencyjne Plakaty profrekwencyjne KŻ / Tumblr
Wybory parlamentarne już 13 października, tymczasem frekwencja jest od lat naszą narodową bolączką. Do udziału w głosowaniu ma zachęcić seria świetnych plakatów przygotowanych przez Pogotowie Graficzne.

Twórcy stworzyli prace, które skłaniają do oddania głosu w nadchodzących wyborach w sposób artystyczny i nie raz dowcipny. By spełnić obywatelski obowiązek, przecież wystarczy krzyżyk – o czym przypomina plakat Macieja Połczyńskiego (wszystkie do obejrzenia niżej).

Twórcy walczą o lepszą frekwencję

Frekwencja to nasza bolączka. W ostatnich wyborach parlamentarnych w 2015 r. ledwo przekroczyła 50 proc. Co drugi uprawniony do głosowania Polak został więc w domu. W przypadku wyborów do Sejmu i Senatu tylko raz udało się przekroczyć barierę 60 proc. – i było to 30 lat temu. Czy 13 października przyćmi pod tym względem 4 czerwca?

Pogotowie Graficzne „poratowało” już wcześniej, m.in. wiosną przy okazji strajku nauczycieli. Przedtem graficy wsparli pracami m.in. protesty w obronie wymiaru sprawiedliwości czy czarne marsze z jesieni 2016 r. Autorzy zaangażowani w projekt przez ostatnich kilka lat stworzyli (dosłownie) dziesiątki chwytliwych prac. Nasuwa się nieodparty wniosek, że rządy PiS stymulują krajową (narodową?) sztukę protestu.

Czytaj także: Twórca plakatu „Konstytucja” o sztuce protestu

13 października, data, która łączy

Mimo różnic jest coś, co łączy prawicę i lewicę. Wszyscy są bowiem zgodni, że przed nami najważniejsze wybory od 4 czerwca 1989 r. Frekwencja to jedna kwestia. Druga to sama doniosłość głosowania. „Nie bądź ryba, masz głos” – parafrazuje znane przysłowie Jakub Kamiński. A jeśli to za mało obrazowe, to jest też praca Łukasza Piskorka z komunikatem dosadniejszej treści: „Nie daj się zamknąć! 13.10 zagłosuj”. Zatem – galopem na wybory, powtarzając za artystką Olą Szmidą.

Wybrane plakaty prezentujemy poniżej. Można je udostępniać, drukować i słać w świat.

Cztery lata rządów PiS: W kulturze najlepiej się udała sztuka... dzielenia

.Łukasz Drzycimski/Tumblr.

.Szymon Szymankiewicz/Tumblr.

.Jakub Kamiński/Tumblr.

.Filip Zbrzeźniak/Tumblr.

.Adela Madej/Tumblr.

.Beata Śliwińska aka Barrakuz/Tumblr.

.Patryk Hardziej/Tumblr.

.Marta Zabłocka aka Życie na kreskę/Tumblr.

.Piotr Depta-Kleśta/Tumblr.

.Tomek Pieńczak/Tumblr.

.Justyna Stasik/Tumblr.

.Łukasz Piskorek/Tumblr.

.Ola Szmida/Tumblr.

.Kamil Lach/Tumblr.

.Marta Przeciszewska/Tumblr.

.Maciej Połczyński/Tumblr.

.Gosia Herba/Tumblr.

.Jacek Rudzki aka Znajomy Grafik/Tumblr.

Więcej na ten temat
Reklama

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną