Kraj

Porządny kraj

Porządny kraj, czyli jaki

Historia pokazuje, że wolność jest zdobywana w poruszających aktach strzelistych, a tracona po cichu, po trochu, ustawami przeprowadzanymi po nocach. Historia pokazuje, że wolność jest zdobywana w poruszających aktach strzelistych, a tracona po cichu, po trochu, ustawami przeprowadzanymi po nocach. Mirosław Gryń / Polityka
Pisaliśmy obszernie przez wiele lat, na czym polega idealne państwo w rozumieniu Jarosława Kaczyńskiego, w jakim kierunku zmierza i jak ma ostatecznie wyglądać. Na koniec chcielibyśmy zarysować inne państwo „idealne”, z opowieści różniącej się od narracji PiS, bliskie wolnościowej, otwartej koncepcji. Bo niezgoda na państwo PiS nie jest – wbrew pewnym opiniom – tylko programem negatywnym.
W Porządnej demokracji nikt nie wygrywa ani nie przegrywa ostatecznie. W Porządnej demokracji nikt nie wygrywa ani nie przegrywa ostatecznie.

Gdy zatem opadnie kurz kampanijnej wojny, demagogia i populizm dotrą do swoich granic (jeśli takie są), kiedy nadejdzie czas na podjęcie decyzji wyborczej, pojawi się konieczność zadania pytań najbardziej prostych i oczywistych. Co jest naprawdę ważne, jakie ideały i cele powinny wyznaczać horyzont naszej wyobraźni, naszych dążeń i pragnień tyczących spraw wspólnych, państwowych, społecznych, ale też indywidualnych?

I nawet nie chodzi o to, by odpowiedzi szukać w programach partyjnych (choć jeżeli dają taką szansę, to dobrze), w ogóle w czystej polityce (choć bez niej, wbrew nadziejom niektórych, się nie obejdzie, bo polityka dotyka każdej sfery), ale w nas samych, w naszych przekonaniach i emocjach.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Temat na Wybory; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Porządny kraj"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Kraj

Osamotnienie – dżuma współczesności?

Mamy w Polsce 5 mln jednoosobowych gospodarstw domowych. Na razie co czwarte gospodarstwo. W 2035 r. – co trzecie.

Ewa Wilk
08.02.2019