Kraj

Czterolatka Kaczyńskiego

Z kart przyszłego podręcznika historii

Najnowsze, zagadkowe posunięcie Kaczyńskiego, związane z przerwaniem ostatniej sesji Sejmu i Senatu, można uznać za symboliczne dla całego mijającego czterolecia. Najnowsze, zagadkowe posunięcie Kaczyńskiego, związane z przerwaniem ostatniej sesji Sejmu i Senatu, można uznać za symboliczne dla całego mijającego czterolecia. Mirosław Gryń / Polityka
Po raz pierwszy w dziejach III RP w rękach jednego człowieka została skonsolidowana tak olbrzymia władza. Mogliśmy się przekonać, jakie skutki niesie ze sobą stworzenie takiego nieformalnego ośrodka władzy.
Gwałtowny spór o skład Trybunału Konstytucyjnego był z pewnością najistotniejszym konfliktem politycznym w minionych czterech latach.Mirosław Gryń/Polityka Gwałtowny spór o skład Trybunału Konstytucyjnego był z pewnością najistotniejszym konfliktem politycznym w minionych czterech latach.

W opublikowanym w połowie września obszernym programie wyborczym PiS można przeczytać, że rząd stworzony przez tę partię w minionym czteroleciu „musiał sprostać wielu wyzwaniom wynikającym z konieczności zdecydowanego odrzucenia polityki swoich poprzedników, odrzucenia systemu późnego postkomunizmu”. To odrzucenie odbyło się na tak wielu polach, że jego całościowy opis wymagałby nie kilku, ale co najmniej kilkudziesięciu stron. Można jednak najważniejsze z nich zasygnalizować.

Amerykański cień

Wprawdzie dla Jarosława Kaczyńskiego, co wielokrotnie dawał do zrozumienia, polityka zagraniczna pozostaje wtórna i służebna wobec wewnętrznej, ale to właśnie zza granicy kilkakrotnie nadeszły sygnały zmuszające go do kroku wstecz.

Polityka 41.2019 (3231) z dnia 08.10.2019; Temat na Wybory; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Czterolatka Kaczyńskiego"

Codzienny newsletter „Polityki”. Tylko ważne tematy

Na podany adres wysłaliśmy wiadomość potwierdzającą.
By dokończyć proces sprawdź swoją skrzynkę pocztową i kliknij zawarty w niej link.

Informacja o RODO

Polityka RODO

  • Informujemy, że administratorem danych osobowych jest Polityka Sp. z o.o. SKA z siedzibą w Warszawie 02-309, przy ul. Słupeckiej 6. Przetwarzamy Twoje dane w celu wysyłki newslettera (podstawa przetwarzania danych to konieczność przetwarzania danych w celu realizacji umowy).
  • Twoje dane będą przetwarzane do chwili ew. rezygnacji z otrzymywania newslettera, a po tym czasie mogą być przetwarzane przez okres przedawnienia ewentualnych roszczeń.
  • Podanie przez Ciebie danych jest dobrowolne, ale konieczne do tego, żeby zamówić nasz newsletter.
  • Masz prawo do żądania dostępu do swoich danych osobowych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, a także prawo wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także prawo do przenoszenia swoich danych oraz wniesienia skargi do organu nadzorczego.

Czytaj także

Społeczeństwo

Dr Joanna Wardzała o pokoleniu 20-latków odrzucających konsumpcyjny styl życia rodziców

Rozmowa z dr Joanną Wardzałą, socjolożką i badaczką zachowań konsumpcyjnych, o tym, dlaczego dzisiaj młodzi ludzie nie chcą kupować i gromadzić dóbr.

Joanna Podgórska
12.11.2019