Kraj

O czym piszemy w nowym numerze „Polityki”

W najnowszej „Polityce” szczegółowo analizujemy to, co się stało 13 października.

Wybory, wybory i po wyborach. Ich wynik oznacza wiele zmian – zarówno w obozie władzy, jak i po stronie opozycji. W najnowszej „Polityce” szczegółowo analizujemy to, co się stało 13 października. Proponujemy tekst Jerzego Baczyńskiego i Mariusza Janickiego o politycznych skutkach wyborów; artykuł Rafała Kalukina, który pochyla się nad wyborcami – kto na kogo głosował, gdzie nastąpiły przesunięcia, kim są nowi wyborcy; wywiad Jacka Żakowskiego z prof. Andrzejem Rychardem o tym, że rządzących czeka przegrupowanie, a opozycję – rewolucja. W uzupełnieniu relacje z partyjnych sztabów z komentarzami polityków.

Politykaokładka - Polityka 42 2019

Ponadto w najnowszym numerze „Polityki”:

Specjalny raport o naszej noblistce Oldze Tokarczuk, gdzie można znaleźć także fragmenty jej wywiadów dla naszego tygodnika oraz wypowiedzi laureatów Paszportów „Polityki” na temat pisarki. W dalszej części numeru sylwetka drugiego noblisty Petera Handkego. Martyna Bunda pisze o tym, że do konfliktów między uczniami w szkole coraz częściej wzywana jest policja. Agnieszka Sowa powraca do tematu kóz hodowanych na wiślanej wyspie, podając wiele mało znanych dotąd szczegółów. Joanna Solska pisze o tym, że coraz więcej Polaków zaciągających rozmaite pożyczki nie chce zwracać długów, Cezary Kowanda opisuje zaś sklepy bez obsługi, których przybywa w szybkim tempie.

I jeszcze: o Ukrainie między Rosją a Chinami; o tym, kto zdradził Kurdów; po co nam sztuczna inteligencja; o smogu – wrogu płuc i serca; o modzie na mikromieszkania; o zapomnianym wybitnym polskim jazzmanie Mieczysławie Koszu, którego filmowa biografia wchodzi właśnie na ekrany; oraz wywiad z Agnieszką Holland o triumfalistycznej władzy, cenzurze i odpowiedzialności twórców, a także o współpracy reżyserki z Olgą Tokarczuk przy filmie „Pokot”.

Zapraszam Państwa do przeczytania również innych pozycji z najnowszego numeru oraz do kolejnych wydań „Polityki”, gdzie będziemy w dalszym ciągu analizować powyborczą rzeczywistość polityczną i przewidywać rozwój wydarzeń.

Życzę przyjemnej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

Kultura

Kompozytorki wchodzą do gry

Kiedyś mieliśmy wśród kompozytorek pojedyncze przykłady spektakularnych karier. Ale najmłodsze pokolenie idzie całą ławą, co było widoczne na jesiennych festiwalach muzyki współczesnej.

Dorota Szwarcman
01.12.2020
Reklama