Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Tak samo, ale zupełnie inaczej

Inny Sejm, inny Senat, inny kraj

Bez względu na to, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, w Senacie zapanuje niepewna równowaga. Wystarczy bowiem nieobecność, jakieś wstrzymanie się od głosu, by szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, innym razem na drugą stronę. Bez względu na to, co wydarzy się w najbliższych miesiącach, w Senacie zapanuje niepewna równowaga. Wystarczy bowiem nieobecność, jakieś wstrzymanie się od głosu, by szala zwycięstwa przechylała się raz na jedną, innym razem na drugą stronę. Leszek Zych / Polityka
Najważniejszy wynik wyborów jest oczywisty: rząd pozostanie w rękach PiS. Będzie zatem pod wieloma względami tak samo. Nie należy się spodziewać ani zmiany stylu rządów, ani respektu dla naruszanych w poprzedniej kadencji reguł. Będzie jednak inaczej – bo opozycja nie będzie już tak bezradna jak przez ostatnie cztery lata.
Rafał MatyjaJakub Włodek/Agencja Gazeta Rafał Matyja

Okazało się, że za formacją Jarosława Kaczyńskiego nie stoi potężny suweren, który przytłaczającą większością głosów zatwierdził sposób sprawowania władzy. Aby uzyskać tę miażdżącą przewagę, PiS użył po raz pierwszy w historii Trzeciej Rzeczpospolitej tak wielkich transferów finansowych, w sposób bezprecedensowy wykorzystał poparcie mediów publicznych. I ledwo utrzymał większość w Sejmie.

To otwiera nowy polityczny sezon w inny sposób niż ten, który zaczął się przed czterema laty. Obóz władzy wie, że zaciągnięte w kampanii zobowiązania są trudniejszym kontekstem rządzenia niż ulubiona fraza premier Beaty Szydło „przez osiem ostatnich lat”, wskazująca na błędy i zaniedbania koalicji PO-PSL.

Polityka 44.2019 (3234) z dnia 29.10.2019; Ogląd i pogląd; s. 21
Oryginalny tytuł tekstu: "Tak samo, ale zupełnie inaczej"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Subskrybuję

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >