Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

W nowym numerze m.in. słynne przemówienie Mariana Turskiego, prognozy dotyczące wyborów prezydenckich, tekst o grach i zabawach ludzi z CBA i o władzy, która nie wykonuje wyroków sądowych.

W najnowszym numerze „Polityki” zamieszczamy w całości słynne już przemówienie Mariana Turskiego wygłoszone podczas uroczystości rocznicowych wyzwolenia obozu Auschwitz. Znajdziecie też tam Państwo wniosek o przyznanie Marianowi Turskiemu Pokojowej Nagrody Nobla. Zgłoszenie zostało przyjęte, a cały czas prosimy o składanie podpisów wspierających tę kandydaturę – pod adresem kontakt@polityka.pl. Wszystkie podpisy dostarczymy do Komitetu Noblowskiego.

Poza tym w najnowszym wydaniu „Polityki”:

Prognozy dotyczące wyborów prezydenckich, czyli druga odsłona wspólnego projektu „Polityki” i pracowni badawczej IBRiS: kto ma szansę na zwycięstwo w maju, jakie są możliwości rywali Andrzeja Dudy, jakie mogą być przepływy elektoratów, kto ma największy potencjał do wykorzystania w kampanii – piszą Rafał Kalukin, publicysta naszego tygodnika, oraz Marcin Duma, szef IBRiS.

– Violetta Krasnowska i Paweł Reszka piszą o grach i zabawach ludzi z CBA – funkcjonariuszy, którzy dostali duże pieniądze, wielkie operacyjne i prawne możliwości oraz przyzwolenie na wszelkie akcje, które zatwierdzi szef wszystkich służb Mariusz Kamiński, wiceprezes PiS.

– Ewa Siedlecka pisze o sytuacji, kiedy władza nie wykonuje sądowych wyroków, ignoruje je i przedstawia jako „opinie pewnych sędziów”. Autorka pokazuje, jak takie podejście wpływa na państwo i demokratyczny system.

– Sławomir Sierakowski zastanawia się, jakim szefem Platformy Obywatelskiej będzie Borys Budka: czy doda nowej energii swojej partii, udowodni, że potrafi być lepszym przywódcą niż Grzegorz Schetyna? Czy odniesie pierwszy od lat wyborczy sukces z kandydatką PO na prezydenta?

– Na łamy „Polityki”, w rubryce „Ogląd i Pogląd”, powraca Robert Krasowski, publicysta osobny, zdystansowany, a zarazem wnikliwy obserwator polskiej sceny politycznej, pokazujący jej nieoczywiste, paradoksalne konteksty; tym razem pisze o tym, co jego zdaniem napędza Jarosława Kaczyńskiego i dlaczego opozycja, nie rozumiejąc jego motywów, nie potrafi z nim walczyć.

– Marcin Kołodziejczyk opisuje biografię Stanisława Piotrowicza, do niedawna posła PiS, a teraz sędziego Trybunału Konstytucyjnego, pokazując, czym różni się jego biografia rzeczywista od tej wyretuszowanej na potrzeby funkcjonowania w dzisiejszym obozie władzy.

Prawniczka Karolina Kuszlewicz w rozmowie z Agnieszką Sową mówi, że prawa zwierząt są coraz częściej chronione na poziomie konstytucji różnych krajów. Jest światowy trend, który w końcu dotrze do Polski.

– Najpierw na posiadaczach kredytów frankowych zarabiały banki, a kto zarabia teraz? O tym Violetta Krasnowska.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Ponadto: o zmierzchu gotówki; o polityce w czasach zarazy na przykładzie Chin i koronawirusa oraz o tym, czy ten wirus jest naprawdę groźny i czy za nim przyjdą następne; o kulcie Putina w USA; o towarze eksportowym Kuby – lekarzach; o tym, jak Polska powróciła nad Bałtyk; o memowej akcji Dolly Parton; o modzie na (nie zawsze dobre) powieści o Auschwitz oraz o likwidowanej po cichu kopalni Piekary.

Przyznacie Państwo, że to całkiem spory zestaw, zwłaszcza że i tak nie są to wszystkie teksty z najnowszego numeru, a zachęcam do przeczytania całości.

Życzę inspirującej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama