Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Od obławy do Smoleńska

Jarosław Zieliński Jarosław Zieliński Jacek Turczyk / PAP

Konkurs dla uczniów poświęcony zbrodni katyńskiej, katastrofie smoleńskiej i obławie augustowskiej ogłosił poseł Jarosław Zieliński z PiS, do niedawna wiceminister spraw wewnętrznych i administracji. Polityk – w przeszłości wiceszef MEN, a jeszcze wcześniej nauczyciel – nigdy nie zarzucił edukacyjnej pasji. Wojewódzki Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć” organizuje od lat, tegoroczna edycja jest ósma.

Zielińskiemu partneruje w tym przedsięwzięciu podlaska kurator oświaty Beata Pietruszka, która we wspólnym z nim liście adresowanym do dyrektorów, nauczycieli, księży, katechetów i uczniów, pisze m.in.: „W tym roku przypada 75. rocznica wielkiej akcji pacyfikacyjnej przeprowadzonej przez sowieckie i polskie komunistyczne formacje policyjnowojskowe i polityczne, nazywanej dzisiaj Obławą Augustowską. Wiedza o tragicznych wydarzeniach z lipca 1945 r., mimo odkrywania nowych jej elementów, jest wciąż niepełna. Mamy wciąż do czynienia z ukrywaniem prawdy, podobnie jak przez dziesiątki lat w przypadku Zbrodni Katyńskiej, a w ostatnich latach Katastrofy Smoleńskiej”.

Konkurs skierowany jest do uczniów klas VI–VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadpodstawowych. Ma inspirować ich do prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków. „Z zainteresowaniem będziemy oczekiwać odpowiedzi na pytanie, na ile wzrosła przez ostatni rok wiedza młodzieży o trzech bolesnych kartach naszych najnowszych dziejów” – piszą organizatorzy. Prace, w dowolnej formie (np. eseju, reportażu, wspomnienia), należy nadsyłać na adres biura poselskiego Jarosława Zielińskiego. Polityk podkreśla, że dotychczasowe edycje konkursu budziły duże zainteresowanie; wzięło w nich udział ponad 400 uczniów.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 11
Reklama