Kraj

Szary człowiek i czarna limuzyna

Retoryka populistów

Demokratycznie wybrane władze, słyszymy, podejmują decyzję, reprezentując przekonania zwykłych ludzi. Demokratycznie wybrane władze, słyszymy, podejmują decyzję, reprezentując przekonania zwykłych ludzi. Max Skorwider
Co mają ze sobą wspólnego prezydent Duda, powołana przez PiS nowa KRS oraz materiał „Wiadomości” wyśmiewający Kingę Rusin? Zaskakująco wiele.
Łukasz PawłowskiWojciech Olszanka/EAST NEWS Łukasz Pawłowski

Ale po kolei. Przekaz Prawa i Sprawiedliwości – a więc w pewnym stopniu tajemnica popularności tej partii – opiera się z grubsza na trzech twierdzeniach. Po pierwsze, to partia dotrzymująca słowa. Po drugie, jednym z najważniejszych celów partii jest budowa „Polski solidarnej”. Po trzecie, PiS jest partią najbardziej demokratyczną w tym sensie, że w największym stopniu realizującą ideały demokracji. Każde z tych twierdzeń jest fałszywe.

Owszem, PiS spełniło kilka wyborczych obietnic, a najważniejsze z nich – z punktu widzenia wizerunkowego – to obniżenie wieku emerytalnego i wprowadzenie programu 500 plus.

Polityka 9.2020 (3250) z dnia 25.02.2020; Ogląd i pogląd; s. 24
Oryginalny tytuł tekstu: "Szary człowiek i czarna limuzyna"

Czytaj także

Historia

O Niemcach, którzy z konieczności zostali Polakami

Książka naszego redakcyjnego kolegi Piotra Pytlakowskiego „Ich matki, nasi ojcowie”, której fragment publikujemy, opowiada o losach niemieckich dzieci mieszkających na ziemiach, które po II wojnie światowej przypadły Polsce.

Piotr Pytlakowski
15.09.2020