Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Sztab prezydenta potyka się o własne nogi, palce i zęby

Zbieranie podpisów pod kandydaturą Andrzeja Dudy na prezydenta RP w Lublinie Zbieranie podpisów pod kandydaturą Andrzeja Dudy na prezydenta RP w Lublinie Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Jeszcze pół roku temu sztab PiS był niedościgłym dla opozycji wzorem profesjonalizmu. Dziś jego członkowie zachowują się tak, jakby kampania prezydencka spadła na nich niespodziewanie.

Mógłby mnie pan wyprowadzić z oczywiście błędnego mniemania, że kampania Andrzeja Dudy zaczyna się fatalnie? – zagajam ważnego polityka wspierającego prezydenta. – Nie mogę, bo też tak uważam – odparł.

Rozmowa z działaczem z terenu. – Gdyby centrala tak pracowała jak my, wszystko byłoby dobrze. Ludzie wracali z Warszawy z konwencji z poczuciem, że zmarnowali dzień.

Rozmowa z posłem PiS po wyjazdowym posiedzeniu klubu PiS w Jachrance. Co ciekawego się tam wydarzyło? – Ludwik XVI w dniu zdobycia Bastylii w swoim pamiętniku napisał jedno słowo: „Rien”. Czyli nic. Po Jachrance ja mógłbym powiedzieć to samo. Ale to nie do końca prawda. Z Jachranki zapamiętamy zdjęcie stołu prezydialnego, za którym – i na tle ścianki z nazwą Prawo i Sprawiedliwość – siedzą m.in. Jarosław Kaczyński, Andrzej Duda, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. I jak tu budować przekaz o niezależności prezydenta?

Mój rozmówca opowiada, że w pewnym momencie Kaczyński przekazał prezydentowi karteczkę z odręczną adnotacją: „Wspomnij o Beacie”.

Kakofonia głosów w Zjednoczonej Prawicy

Zdjęcia z Jachranki mieliśmy zresztą nigdy nie zobaczyć; jeden z uczestników posiedzenia wspomina, że rzeczniczka PiS upominała posłów, którzy wyciągali telefony. I jak tu wierzyć w mobilizację i karność partii?

Trudno pojąć, że w chwili, gdy PiS przyznaje 2 mld zł na TVP, Pałac Prezydencki organizuje uroczyste podpisanie ustawy o tzw. trzynastej emeryturze (nie do odróżnienia zresztą od wiecu wyborczego), które prowadzi dziennikarka TVP Anna Popek. I jak tu wierzyć, że za kampanią o reelekcję Dudy stoi mniej więcej ta sama ekipa, która stała za ostatnimi wiktoriami? Jeszcze pół roku temu sztab PiS był niedościgłym dla opozycji wzorem profesjonalizmu, dziś potyka się o własne nogi, palce i zęby. Jakby kampania prezydencka spadła na nich niespodziewanie.

Gdy powstawał sztab, nie było w nim żadnego ziobrysty. Media rzuciły się na PiS, że nie ma ziobrysty, więc ziobrysta został zaproszony (może będzie to Jan Kanthak). Nikt nie wpadł na to, że brak reprezentanta jednej z partii Zjednoczonej Prawicy zostanie dostrzeżony?

Kiedy będzie program wyborczy? – Nie ma decyzji – pada odpowiedź sztabowca. Jeden rozmówca twierdzi, że będzie seria konwencji programowych, inny – że jedna impreza. Ziobryści podgryzają gowinowców (na celowniku są rzecznik kampanii Adam Bielan i szefowa kampanii Jolanta Turczynowicz-Kieryłło), gowinowcy podgryzają ziobrystów, Kaczyński jakby się wycofał. W wywiadzie dla „Gazety Polskiej” pytanie o strategię kampanii zignorował. Obok, ale wciąż niedaleko kampanii, trwa wojna na górze obozu władzy z NIK.

W Zjednoczonej Prawicy kwitną konflikty, które jeszcze niedawno były uśpione. Niby wszyscy wspierają jednego kandydata, ale każdy ciągnie go za nogawkę w swoją stronę. Co powinien zrobić prezydent z ustawą o 2 mld dla TVP? W odpowiedzi słyszę kakofonię głosów:
Powinien był podpisać już dawno.
Zawetować.
Podpisać pierwszego dnia, przy jednoczesnym wyrzuceniu Joanny Lichockiej z Rady Mediów Narodowych.
Skierować do Trybunału, niech sprawa przycichnie.

Kiedyś nie było takiego wielogłosu.
Grozi nam los AWS – przestrzega posłanka PiS.

Te problemy kampanijne to wciąż być może choroba wieku dziecięcego, może zardzewiały mechanizm zaraz zacznie działać, może Duda jest wystarczająco silny, by wygrać nawet pomimo kiepskiej kampanii – ale nie jest to już tak pewne, jak się wydawało jeszcze pół roku temu.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną