Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

News jak wirus

Uboczny skutek wirusa: infodemia. Świat wpadł w panikę

Sporo wysiłków służb poszczególnych państw i samego WHO koncentruje się na obalaniu mitów, a pewnie można by tę energię lepiej spożytkować. Sporo wysiłków służb poszczególnych państw i samego WHO koncentruje się na obalaniu mitów, a pewnie można by tę energię lepiej spożytkować. Max Skorwider
Szybciej niż koronawirus rozprzestrzeniają się tylko fake newsy w sieci. WHO ostrzega przed pierwszą infodemią – epidemią informacyjną.
W Polsce jesteśmy świadkami dziwnego medialnego wyścigu o to, kto nad Wisłą jako pierwszy namierzy zakażonego.Jarek Praszkiewicz/Forum W Polsce jesteśmy świadkami dziwnego medialnego wyścigu o to, kto nad Wisłą jako pierwszy namierzy zakażonego.

Nie tak wyobrażali sobie karnawał turyści w Wenecji. Włochy to pierwszy kraj Starego Kontynentu ze stwierdzonym ogniskiem koronawirusa, znanego już pod nazwą SARS-CoV-2, i przypadkami choroby Covid-19, którą wywołuje. Większość kompetentnych ekspertów spodziewała się, że wirus dotrze w nasze strony, bo taka jest natura podobnych infekcji. A ten pochodzi z Chin, wciąż najludniejszego kraju świata. I chętnie migrującego. Chińczycy stanowią też – co niebagatelne w tej sytuacji – ok. 20 proc. ogółu internautów. To ważne, bo większym i groźniejszym problemem od zmian planów urlopowych – poza samą infekcją – jest towarzyszący epidemii szum informacyjny. Hasztag #COVID2019 jest jednym z najpopularniejszych na Twitterze w Polsce i na świecie. A w całym tym gąszczu danych sporo jest fake newsów, często przyjmowanych bezkrytycznie.

Dmuchaj na zimne

Są więc w internecie fałszywe przypadki autodiagnoz, wyznania pseudopacjentów i pseudospecjalistów, wyliczanki niespecyficznych objawów albo nieprzydatnych porad, jak zapobiec wirusowi i jak go wyleczyć. Miano panaceum przypada najczęściej witaminie C, która – to żadna tajemnica – może nie zaszkodzi, ale i nie da rady wirusowi. Mieszkający w Chinach rodacy (nie oni jedni) radzą żywić się czosnkiem i dodawać do potraw imbir. Wpis radzący coś innego – unikanie pikantnych przypraw i troskę o to, by mieć gardło stale wilgotne – został udostępniony ok. 20 tys. razy.

Ten mechanizm wydaje się znacznie starszy niż sam internet – przekonuje dr Jakub Kuś z Zakładu Metateoretycznych Zagadnień w Psychologii na Uniwersytecie SWPS we Wrocławiu. – Fake news jest w pewnym sensie zmodyfikowaną plotką, podawaną dalej na zasadzie pseudodowodu – skoro ktoś gdzieś coś powiedział, to coś w tym musi być.

Polityka 10.2020 (3251) z dnia 03.03.2020; Temat tygodnia; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "News jak wirus"
Reklama