Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Piszemy o wielkim teście dla naszego systemu opieki zdrowotnej, o fenomenie „Państwa Kosiniaków”, konfliktach w obozie władzy, najnowszych notowaniach kandydatów na prezydenta, młodych dorosłych – i nie tylko.
Mariusz JanickiPolityka Mariusz Janicki

W najnowszym numerze „Polityki” proponujemy aktualne, interesujące artykuły i wywiady, a wśród nich m.in.:

• Joanna Solska przeprowadza swoje „dochodzenie”: jak służba zdrowia, ale także inne instytucje państwa, są przygotowane na epidemię koronawirusa – to będzie zdaniem naszej autorki wielki stress test dla całego systemu opieki zdrowotnej, próba jego sprawności i wydolności.

• Malwina Dziedzic opisuje fenomen „Państwa Kosiniaków”, czyli kandydata PSL na prezydenta i jego żony, która w ostatnich dniach robi prawdziwą furorę – czy Władysław Kosiniak-Kamysz ma szansę na drugą turę majowych wyborów? W uzupełnieniu rozmowa Juliusza Ćwielucha z Pauliną Kosiniak-Kamysz, nie tylko, a nawet nie przede wszystkim o polityce.

• Wojciech Szacki przygląda się rosnącym napięciom i konfliktom w obozie władzy, ostatnio na tle sławetnych 2 mld dla TVP: kto wygrał, a kto przegrał w batalii o podpis prezydenta Dudy pod ustawą przeznaczającą dotacje dla telewizji publicznej, co oznacza dymisja Jacka Kurskiego, czy Jarosław Kaczyński jeszcze nad tym wszystkim panuje?

• Prezentujemy kolejną odsłonę naszego projektu badawczego, przygotowanego wspólnie z pracownią IBRiS: sprawdzamy, czy coś się zmieniło w notowaniach kandydatów na prezydenta, jakie są przesunięcia pomiędzy „zdecydowanymi” a „niezdecydowanymi” wyborcami, co sądzą o kandydatach ich sympatycy i przeciwnicy, co się jeszcze może zmienić w najbliższych tygodniach. Piszą o tym publicysta „Polityki” Rafał Kalukin i szef IBRiS-u Marcin Duma.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?

• Joanna Podgórska o „młodych dorosłych”: co zmienia się w życiu rodziny, kiedy dziecko kończy 18 lat, jaki wpływ mają rodzice na jego stan zdrowia i styl życia, czego nadal mogą od niego wymagać, czy mogą sprawdzać jego szkolne oceny, kontrolować prywatność – zwłaszcza gdy jeszcze przez długie lata są zobowiązani do utrzymania potomka.

• Agnieszka Sowa opisuje dramatyczny los zwierząt hodowlanych: kur, krów, trzody chlewnej – czy można coś zrobić, aby ulżyć ich cierpieniom i czy będzie polityczna wola, aby do tego doszło?

• Violetta Krasnowska pisze o nowych sposobach kradzieży samochodów; okazuje się, że najłatwiej ukraść auta z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami, dlatego do łask wracają stare sposoby ochrony pojazdów.

• Dwa wywiady: Ewy Siedleckiej z Kajetanem Dubielem, byłym szefem więziennictwa, o upadku polskiego systemu penitencjarnego, oraz Martyny Bundy z prof. Magdaleną Dudkiewicz i prof. Magdaleną Arczewską o tym, dlaczego organizacjom pozarządowym żyje się coraz gorzej w czasach politycznych ataków ze strony obozu władzy.

I jeszcze: jak układ Schengen staje się ofiarą kryzysu migracyjnego i epidemiologicznego; o fenomenie mocno zaawansowanego wieku wszystkich liczących się kandydatów na prezydenta USA; o tym, jak władze PRL blokowały nominacje profesorskie; o zjawisku uberyzacji pornografii oraz o nowej płycie Artura Rojka (opowiada sam wokalista).

Polecamy też wspomnienie o naszym wieloletnim felietoniście i Przyjacielu Ludwiku Stommie, który zmarł w sobotę w Paryżu – pióra wydawczyni książek naszego Kolegi Katarzyny Kalinowej.

To nie wszystkie pozycje z najnowszego wydania, zachęcam także do lektury pozostałych! Życzę miłych wrażeń!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama

Czytaj także

null
Świat

Barwicha pod Moskwą. Jak się żyje na osiedlu byłych dyktatorów? „Polityka” dotarła do osoby z otoczenia Janukowycza

Zbiegły z Syrii Baszar Asad prawdopodobnie zamieszka teraz w podmoskiewskiej Barwisze, czyli na politycznym cmentarzysku rosyjskiej polityki imperialnej.

Paweł Reszka, Evgenia Tamarchenko
08.01.2025
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną