W najnowszym numerze „Polityki” proponujemy aktualne, interesujące artykuły i wywiady, a wśród nich m.in.:
• Joanna Solska przeprowadza swoje „dochodzenie”: jak służba zdrowia, ale także inne instytucje państwa, są przygotowane na epidemię koronawirusa – to będzie zdaniem naszej autorki wielki stress test dla całego systemu opieki zdrowotnej, próba jego sprawności i wydolności.
• Malwina Dziedzic opisuje fenomen „Państwa Kosiniaków”, czyli kandydata PSL na prezydenta i jego żony, która w ostatnich dniach robi prawdziwą furorę – czy Władysław Kosiniak-Kamysz ma szansę na drugą turę majowych wyborów? W uzupełnieniu rozmowa Juliusza Ćwielucha z Pauliną Kosiniak-Kamysz, nie tylko, a nawet nie przede wszystkim o polityce.
• Wojciech Szacki przygląda się rosnącym napięciom i konfliktom w obozie władzy, ostatnio na tle sławetnych 2 mld dla TVP: kto wygrał, a kto przegrał w batalii o podpis prezydenta Dudy pod ustawą przeznaczającą dotacje dla telewizji publicznej, co oznacza dymisja Jacka Kurskiego, czy Jarosław Kaczyński jeszcze nad tym wszystkim panuje?
• Prezentujemy kolejną odsłonę naszego projektu badawczego, przygotowanego wspólnie z pracownią IBRiS: sprawdzamy, czy coś się zmieniło w notowaniach kandydatów na prezydenta, jakie są przesunięcia pomiędzy „zdecydowanymi” a „niezdecydowanymi” wyborcami, co sądzą o kandydatach ich sympatycy i przeciwnicy, co się jeszcze może zmienić w najbliższych tygodniach. Piszą o tym publicysta „Polityki” Rafał Kalukin i szef IBRiS-u Marcin Duma.
Co jeszcze w najnowszej „Polityce”?
• Joanna Podgórska o „młodych dorosłych”: co zmienia się w życiu rodziny, kiedy dziecko kończy 18 lat, jaki wpływ mają rodzice na jego stan zdrowia i styl życia, czego nadal mogą od niego wymagać, czy mogą sprawdzać jego szkolne oceny, kontrolować prywatność – zwłaszcza gdy jeszcze przez długie lata są zobowiązani do utrzymania potomka.
• Agnieszka Sowa opisuje dramatyczny los zwierząt hodowlanych: kur, krów, trzody chlewnej – czy można coś zrobić, aby ulżyć ich cierpieniom i czy będzie polityczna wola, aby do tego doszło?
• Violetta Krasnowska pisze o nowych sposobach kradzieży samochodów; okazuje się, że najłatwiej ukraść auta z najnowocześniejszymi zabezpieczeniami, dlatego do łask wracają stare sposoby ochrony pojazdów.
• Dwa wywiady: Ewy Siedleckiej z Kajetanem Dubielem, byłym szefem więziennictwa, o upadku polskiego systemu penitencjarnego, oraz Martyny Bundy z prof. Magdaleną Dudkiewicz i prof. Magdaleną Arczewską o tym, dlaczego organizacjom pozarządowym żyje się coraz gorzej w czasach politycznych ataków ze strony obozu władzy.
I jeszcze: jak układ Schengen staje się ofiarą kryzysu migracyjnego i epidemiologicznego; o fenomenie mocno zaawansowanego wieku wszystkich liczących się kandydatów na prezydenta USA; o tym, jak władze PRL blokowały nominacje profesorskie; o zjawisku uberyzacji pornografii oraz o nowej płycie Artura Rojka (opowiada sam wokalista).
Polecamy też wspomnienie o naszym wieloletnim felietoniście i Przyjacielu Ludwiku Stommie, który zmarł w sobotę w Paryżu – pióra wydawczyni książek naszego Kolegi Katarzyny Kalinowej.
To nie wszystkie pozycje z najnowszego wydania, zachęcam także do lektury pozostałych! Życzę miłych wrażeń!
Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego