Prenumerata na trudne czasy.

6 miesięcy za 99 zł.

Subskrybuj
Kraj

Co się działo w Polsce i na świecie, gdy śledziliśmy pandemię

Meghan Markle i książę Harry podczas imprezy Endeavour Fund Awards w Londynie Meghan Markle i książę Harry podczas imprezy Endeavour Fund Awards w Londynie James Whatling / The Mega Agency / Forum
Walka z pandemią Covid-19 przesłoniła inne tematy. Co się działo w Polsce i na świecie? Czego dobrze nie przeoczyć? Wybraliśmy najważniejsze i najciekawsze zdarzenia.

Sztab Dudy bez Turczynowicz-Kieryłło

Jolanta Turczynowicz-Kieryłło oświadczyła, że rezygnuje z kierowania sztabem Andrzeja Dudy „z uwagi na stan zdrowia”. Ostatnio wyszły na jaw kolejne informacje na jej temat, które PiS wolałby ukryć. Okazało się, że jako adwokatka występuje w kilkudziesięciu sprawach reprywatyzacyjnych w warszawskim ratuszu. W imieniu klientów dochodzi odszkodowań i zwrotów nieruchomości w naturze. Jedna ze spraw jest przedmiotem badań komisji reprywatyzacyjnej.

We wtorek 10 marca „Gazeta Wyborcza” opublikowała „Balladę Milanowską” współautorstwa Turczynowicz-Kieryłło. Tekst został podobno odczytany na jednej z imprez urodzinowych. „Różne stosują triki Króliki, by zmieść kaczora z polityki” – zaczyna się wiersz. I dalej: „W Polsce tradycję chciały zmieniać, by w przeddzień święta dziękczynienia nie poszukiwać więcej indora, tylko do pieca wsadzić Kaczora”.

Sztabem Dudy będzie kierować Joachim Brudziński, który do tej pory był jego szefem do spraw organizacyjnych.

Nowa prezes PZU, mniejsze wpływy Ziobry

W czwartek 12 marca prezes PZU Paweł Surówka zrezygnował ze stanowiska bez podania przyczyn. Już w grudniu 2019 r., tuż po odwołaniu Michała Krupińskiego z funkcji szefa Pekao (wcześniej był prezesem PZU), rynek spekulował o odejściu Surówki, który był jego bliskim współpracownikiem. Obaj są kojarzeni ze środowiskiem Zbigniewa Ziobry.

Prezesem PZU zostanie Beata Kozłowskia-Chyła, jeśli uzyska zgodę KNF. Była członkiem rady nadzorczej PZU SA, dwukrotnie członkiem zarządu. Zasiadała też w zarządzie PZU Życie SA, a ostatnio przewodniczyła radzie nadzorczej Grupy Lotos SA. Te zmiany personalne oznaczają, że wpływy Ziobry w sektorze finansowym zmalały i to znacznie.

Większość pieniędzy z rekompensaty dla TVP

W czwartek 12 marca Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji zdecydowała o podziale 1,95 mld rekompensaty dla mediów publicznych. Telewizja Polska otrzyma 1,71 mld zł, czyli ok. 87 proc. kwoty. Polskie Radio dostanie 119,2 mln zł, a 17 regionalnych rozgłośni publicznych podzieli się resztą – 119,3 mln zł.

Kurski zagrał Dudzie na nosie

Obowiązki prezesa TVP pełni Maciej Łopiński. Jacek Kurski z telewizją się jednak nie żegna, bo został jej doradcą. Na trzy miesiące z zarządu zniknie za to Marzena Paczuska, jedyna osoba sprzyjająca tu Dudzie. W TVP wszystko zostanie więc po staremu. Ludzie Kurskiego – dyrektor Telewizyjnej Agencji Informacyjnej Jarosław Olechowski oraz Paweł Gajewski (niedawno zdał maturę, wiceszef TAI, zastępca dyrektora TVP ds. korporacyjnych, nadzorujący programy informacyjne i publicystyczne) – nie stracą stanowisk, a Danuta Holecka wciąż będzie kierowała „Wiadomościami”.

Czytaj też: Co się mówi w TVP w czasach epidemii

Gorący czas w światowej polityce

ROSJA. W środę 11 marca Rada Federacji, czyli wyższa izba parlamentu, przyjęła ustawę o zmianach w konstytucji, jeszcze wzmacniających pozycję prezydenta. Putin w 2024 r. będzie mógł ubiegać się o reelekcję i rządzić aż do 2036 r. Ustawę oczywiście podpisał. Teraz musi ją zatwierdzić Trybunał Konstytucyjny, a obywatele poprzeć w referendum 22 kwietnia.

KANADA. Rząd Justina Trudeau (jeszcze zanim u jego żony stwierdzono koronawirusa, a on sam przestawił się na zdalny tryb pracy) przedstawił projekt ustawy wprowadzającej kary za tzw. terapię konwersyjną wobec osób LGBT. Premier spełnił więc jedną ze swoich wyborczych obietnic.

RUMUNIA. Trwa polityczny pat. Desygnowany przez prezydenta Klausa Iohannisa na premiera Florin Citu wycofał się tuż przed głosowaniem nad wotum zaufania dla niego. Rządzi więc tymczasowy, mniejszościowy rząd Ludovica Orbana. Co gorsza, nie ma w parlamencie żadnej siły czy koalicji zdolnej stworzyć stabilną większość.

KOREA PÓŁNOCNA. Kim znów testuje cierpliwość Zachodu. W poniedziałek 9 marca reżim odpalił trzy niezidentyfikowane pociski ze wschodniego wybrzeża swego kraju.

SUDAN. Premier Abdall Hamdok przeżył zamach na swoje życie. Do eksplozji doszło w czasie przejazdu kolumny rządowej w Chartumie.

IZRAEL. Układa się rząd – po trzecich wyborach w tym kraju w ciągu roku. Liderzy dwóch głównych obozów, Beniamin Netanjahu i Benny Ganc, rozmawiają o tymczasowym rządzie jedności na czas walki z pandemią. Netanjahu próbował na fali wydarzeń przesunąć termin procesu ws. korupcji. Sąd najpierw odmówił, a w końcu rozprawę odroczył – odbędzie się 24 maja.

AFGANISTAN. Talibom nie podoba się plan prezydenta Aszrafa Ghaniego, by uwalniać więźniów, ale stopniowo. Grożą rządowi w Kabulu, że nie siądą do rozmów, dopóki 5 tys. osób nie zostanie zwolnionych naraz i bezwarunkowo. Przypomnijmy: USA zawarły z talibami porozumienie, na mocy którego wieloletnia wojna w tym rejonie świata ma się zakończyć.

Kryzys migracyjny w cieniu epidemii

GRECJA. Kryzys uchodźczy wybuchł przy greckiej granicy, forsowanej przez migrantów od strony Turcji. Wciąż dochodzi do starć ze służbami bezpieczeństwa. Sytuacja jest szczególnie dramatyczna na Lesbos, zwłaszcza że potwierdzono tu pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem.

Czytaj także: Lesbos znów jest wyspą chaosu

BUŁGARIA. Na prośbę Grecji Bułgaria podniosła poziom rzeki Marica, by utrudnić przejście tędy nielegalnym migrantom z Turcji. To decyzja bez precedensu. Nawet w szczycie kryzysu w latach 2013–15 kraj nie zdecydował się spuścić wody ze zbiornika retencyjnego Iwajłowgrad.

SYRIA. Turcja i Rosja 5 marca zawarły rozejm, ale jego warunki w Idlibie wciąż są naruszane. Od 15 marca na odcinkach trasy M4 łączącej Latakię i Sarakib stacjonują rosyjsko-tureckie patrole.

Niespokojnie na Bliskim Wschodzie

IRAK. W środę 11 marca w ataku na bazę w at-Tadżi zginęło dwóch amerykańskich i jeden brytyjski żołnierz, co najmniej 10 zostało rannych, w tym Polak (jego życiu nie zagraża niebezpieczeństwo). 15 małych rakiet wystrzeliła najpewniej wspierana przez Iran szyicka milicja. Podejrzenia padają na Kataib Hezbollah. Przypomnijmy: w grudniu 2019 r. organizacja ta zaatakowała ambasadę USA w Bagdadzie, co wywołało szerokie reperkusje (w efekcie zginął m.in. gen. Kassim Sulejmani).

Po ostatnim ataku amerykańskie siły powietrzne uderzyły w pięć pozycji szyickich milicji w Iraku. Pentagon twierdzi, że celem nalotów były składy z bronią.

Wieści z królewskich dworów

WIELKA BRYTANIA. Harry i Meghan zrywają z royalsami. W poniedziałek 9 marca, w Dzień Wspólnoty Narodów, wraz z królową Elżbietą i innymi członkami królewskiej rodziny wzięli udział w nabożeństwie w Opactwie Westminsterskim. To ponoć ostatnie oficjalne wydarzenie z ich udziałem. Z końcem marca stracą status na dworze, przestaną reprezentować królową i używać tytułów Jego i Jej Królewskiej Mości. Zrzekną się też nazwy SussexRoyal i nie będą pobierać wynagrodzenia z publicznej kasy. Mediom nie umknęła nowa kreacja księżnej ani to, że w związku z epidemią zrezygnowano z uścisków dłoni.

Tymczasem prokuratura w Nowym Jorku ogłosiła, że książę Andrzej odmawia współpracy w sprawie Jeffreya Espsteina. Przypomnijmy: miliarder popełnił samobójstwo w celi w oczekiwaniu na proces dotyczący handlu nieletnimi. Syn królowej Elżbiety II jeszcze niedawno zapewniał, że udzieli śledczym wszelkich informacji.

ARABIA SAUDYJSKA. Następca tronu książę Mohammed bin Salman (MBS) obawia się rywali. Jak podał „New York Times”, kilku książąt – w tym brata króla – polecił „zablokować”. Skraca się kolejka do sukcesji po starzejącym się królu.

Microsoft bez Billa Gatesa

Bill Gates właśnie oświadczył, że odchodzi z zarządu firmy Microsoft, którą tworzył. Do 2000 r. był dyrektorem generalnym giganta. Coraz więcej czasu spędzał jednak w swojej fundacji. Teraz zapowiedział, że poświęci się głównie filantropii. W Microsofcie pozostanie jako doradca do spraw technologii, zresztą na specjalnie życzenie CEO. Od 2014 r. firmie szefuje Satya Nadella z Indii.

Brytyjska awangarda żegna Genesis

W wieku 70 lat odszedł Genesis Breyer P-Orridge, współtwórca The Throbbing Gristle i Psychic TV, jedna z kluczowych postaci muzycznej awangardy. Twórca niezwykle barwny i budzący kontrowersje – próbował wykreować trzecią płeć, mówił o sobie w liczbie mnogiej. „Kiedy Bóg eksplodował w Wielkim Wybuchu, rozpadł się na niezliczoną liczbę małych kawałków, z których składa się wszystko we wszechświecie. Naszą pracą jest odszukać się nawzajem i złożyć ponownie w jedną całość” – opowiadał „Polityce”, nawołując przy okazji do miłości i wzajemnej empatii, co dziś zdaje się jeszcze aktualniejsze.

Oto drugi pacjent wyleczony z HIV

40-letniego Brytyjczyka Adama Castillejo uważa się za drugiego człowieka wyleczonego z HIV. Od 30 miesięcy pozostaje wolny od wirusa, a teraz zdecydował się ujawnić personalia. Jak podaje „Lancet”, pacjenta nie uleczyły leki przeciw HIV, lecz terapia komórek macierzystych, którą Castillejo stosował, bo chorował także na nowotwór. Pierwszym pacjentem uwolnionym od HIV był berlińczyk Timothy Brown w 2011 r. Tu też zadziałał przeszczep komórek macierzystych.

Złe wieści dla zwierząt

DELFINY. Na jednej z plaż Namibii znaleziono 86 martwych delfinów, w tym dwa kilkudniowe. Trwa śledztwo, które ma wyjaśnić okoliczności. Naukowcy podejrzewają, że jeden z ssaków wezwał inne na pomoc, bo czuł się zagrożony, wszystkie wyrzuciło zaś na brzeg.

BIAŁE ŻYRAFY. Samica i jej młode zostały zabite przez kłusowników we wschodniej Kenii. Białe żyrafy, rodzaj albinosów, to bardzo rzadki gatunek, zauważony po raz pierwszy w 2016 r. w Tanzanii. Zabita samica była uważana za ostatnią żyjącą na świecie. W ostatnich 30 latach 40 proc. populacji żyraf przetrzebili kłusownicy.

Czytaj też: Krótka historia wymierania zwierząt

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną