Kraj

Cztery żony, jeden mąż i jeden partner

Pierwsze damy i pierwsi dżentelmeni

Robert Biedroń i jego partner Krzysztof Śmiszek. Robert Biedroń i jego partner Krzysztof Śmiszek. Krzysztof Kaniewski / Reporter
Kandydatka na pierwszą damę lub kandydat na pierwszego dżentelmena mogą pomóc w zdobyciu głosów, ale mogą też utrudnić drogę do Pałacu Prezydenckiego. W tej kampanii partnerzy pretendentów nabrali szczególnego znaczenia.
Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.Jan Bielecki/EAST NEWS Agata Kornhauser-Duda i Andrzej Duda.

Paulina Kosiniak-Kamysz, żona kandydata PSL na prezydenta, wywołała dyskusję o tym, jak być pierwszą damą. Na konwencji na Podkarpaciu zadeklarowała, że „nie jest i nigdy nie będzie żoną, która milczy, nie ma swojego zdania i chowa się za ogrodzeniem prezydenckiego pałacu, statystuje tylko mężowi”. Szybko zareagował Błażej Spychalski, rzecznik Pałacu Prezydenckiego. Najpierw zaatakował. Wypowiedź Kosiniakowej-Kamyszowej określił „wyjątkowo podłym atakiem”, a o rywalu prezydenta powiedział, że „był przez wiele lat popychadłem Donalda Tuska”.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Cztery żony, jeden mąż i jeden partner"

Czytaj także

Historia

Historia, jakiej nie znacie: Zarazki na wojnie

Przerażające pojęcie „broni biologicznej” kojarzy się z XX w. Ale na pomysł, by wykorzystywać trucizny i choroby, wojskowi wpadli na długo, zanim ktoś po raz pierwszy wypowiedział słowo „wirus”.

Jan M. Długosz
27.03.2020