Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Bitwa o msze

Radykalni fundamentaliści sugerują, że zakaz mszy jest dowodem na to, że nie ma już prawdziwych biskupów ani prawdziwego papieża. Radykalni fundamentaliści sugerują, że zakaz mszy jest dowodem na to, że nie ma już prawdziwych biskupów ani prawdziwego papieża. Max Skorwider
Koronawirus wywołał spór o odprawianie mszy podczas epidemii: zawiesić czy nie?

„Ze smutkiem patrzę na to, jak w sytuacji pandemii odnajduje się Kościół instytucjonalny” – to słowa katoliczki, teolożki i dziennikarki Moniki Białkowskiej z tekstu na stronie internetowej katolickiej „Więzi”. Autorka dodaje, że smuci ją też to, „jak biskupi, którzy mieli być pasterzami, rozpaczliwie zdają się szukać drogi, która pogodzi pobożność z nauką i która nie narazi ich na krytykę radykalnych środowisk”. To przejmujący głos z wewnątrz Kościoła w Polsce. I dobra diagnoza problemu.

Koronawirus wywołał spór o odprawianie mszy podczas epidemii: zawiesić czy nie? Episkopat wybrał ostatecznie kompromis: nie zawieszać, ale z udziałem najwyżej 50 osób. Zobaczymy, z jakim skutkiem sanitarnym dla wiernych i księży. Bitwa o msze toczy się na dwóch frontach. Na froncie zewnętrznym niezdecydowanie episkopatu rozsierdziło tych, którzy do kościoła nie chodzą, ale słusznie uważają, że tolerowanie mszalnych stref ryzyka jest nieodpowiedzialne i antyspołeczne. Ich również rozdrażniła słabość rządu względem Kościoła. Bo oto usłyszeliśmy nagle od wicepremiera Gowina, że przecież jest rozdział państwa od Kościoła, a Kościół leczy dusze ludzi, więc rząd się nie wtrąca. Wsparł go w „Rzeczpospolitej” Michał Szułdrzyński: „Z czeluści sieci wypełzł antykościelny obskurantyzm”.

Ultrakatolicki „Nasz Dziennik” przywalił bezbożnej, antyklerykalnej i antyreligijnej lewicy piórem Sławomira Jagodzińskiego. Autor rozwija teorię spiskową na przykładzie Włoch, gdzie episkopat nakazał zawieszenie mszy do 3 kwietnia. Publicysta spekuluje, że zakaz wywołał entuzjazm „środowisk antykościelnych”, które liczą, że ludzie już do kościołów nie wrócą, gdyż po dłuższej przerwie osłabnie ich pobożność, a nawet może i wiara.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 10
Reklama