Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Szkoła mycia rąk

Covid i szkoła mycia rąk, czyli lekcje na odległość

Do 25 marca minister zawiesił zajęcia w 12 tys. przedszkoli. Do 25 marca minister zawiesił zajęcia w 12 tys. przedszkoli. Przemysław Świderski/Gallo/Dziennik Bałtycki
Przewrotnie może się okazać, że zdawany właśnie egzamin z koronawirusa nauczy polską szkołę podstawowych rzeczy.
Rozstrzygnięcia, czy szkoły i przedszkola mają działać, minister edukacji najpierw całkowicie pozostawił w gestii samorządów.Przemysław Świderski/Gallo/Dziennik Bałtycki Rozstrzygnięcia, czy szkoły i przedszkola mają działać, minister edukacji najpierw całkowicie pozostawił w gestii samorządów.

Zaczęło się od mydła. W pierwszych dniach realnego zagrożenia koronawirusem w Polsce minister edukacji Dariusz Piontkowski zalecił dyrektorom szkół, by w swoich placówkach dbali o higienę, mobilizując uczniów do starannego mycia rąk. A przez nauczycielskie i rodzicielskie fora przeleciało retoryczne pytanie: „Jak myć, gdy mydła nie ma?”. Tak oto poszło w świat, że środki czystości, z racji braku pieniędzy, są w polskich szkołach towarem deficytowym. Dodatkowo po zmianie systemu oświaty zwłaszcza w liceach i technikach do mycia trudno się dopchać. Planując przyjęcie podwójnego rocznika, nie uwzględniono zwiększonego zapotrzebowania na łazienki. By odstać swoje w kolejce do toalety, w wielu szkołach ledwo starcza przerwy. Na mycie czasu już może nie być.

Ten akurat kłopot uległ zawieszeniu 11 marca wraz z obwieszczeniem ministra edukacji Dariusza Piontkowskiego. „No to się mydłem nacieszyliśmy, całe dwa dni” – skomentowała córka pani Katarzyny z Kaszub, gdy do 25 marca minister zawiesił zajęcia w 12 tys. przedszkoli i w 24 tys. szkół publicznych i niepublicznych, z których korzysta 6 mln dzieci i nastolatków. Zajęcia dydaktyczne zawieszono również w ponad 400 uczelniach publicznych i niepublicznych. Czasowo zamknięto 5 tys. żłobków i klubów dziecięcych. Minister zastrzegł, że kolejny czwartek i piątek – 12 i 13 marca – to czas przejściowy; przedszkola i szkolne świetlice przyjmą dzieci tych rodziców, którzy nie zdążą przeorganizować sobie pracy.

Monika, nauczycielka przedszkola na warszawskim Ursynowie, w tamten czwartek naliczyła w szatni sześć kurtek. A perspektywy dotyczące jej obowiązków i zarobków w kolejnych dniach zmieniały się trzy razy. Zaczynała pracę w przekonaniu, że od poniedziałku jej przedszkole będzie zamknięte, a ona dostanie 100 proc.

Polityka 12.2020 (3253) z dnia 17.03.2020; Temat tygodnia; s. 15
Oryginalny tytuł tekstu: "Szkoła mycia rąk"
Reklama