Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Sejm poza Sejmem. Jak PiS ratuje swoją większość

Do sali obrad mogą przyjechać tylko przedstawiciele klubów. Pięciu z PiS, trzech z KO, po jednym z Lewicy i PSL. Razem 10 osób. Do sali obrad mogą przyjechać tylko przedstawiciele klubów. Pięciu z PiS, trzech z KO, po jednym z Lewicy i PSL. Razem 10 osób. Mateusz Włodarczyk / Forum
Posłowie przyjdą na Wiejską w czwartek. Planują zmienić regulamin tak, by w piątek nad tzw. tarczą antykryzysową mogli już głosować zdalnie.

„W czwartek o godz. 14 rozpocznie się posiedzenie Sejmu, które będzie dotyczyło zmian Regulaminu Sejmu” – przekazał dyrektor CIR Andrzej Grzegrzółka po środowym Prezydium Sejmu i Konwencie Seniorów. Dodał, że posłowie będą pracowali w kilku salach.

Sytuacja jest dynamiczna, bo jeszcze w środę marszałek Elżbieta Witek na polecenie prezesa PiS podjęła decyzję o przeprowadzeniu zdalnego posiedzenia w najbliższy piątek. Problem w tym, że regulamin Sejmu na to nie pozwala. Stąd nagła zmiana planów.

Prof. Marcin Matczak nie miał wątpliwości, że głosowanie zdalne w świetle obowiązujących zasad łamałoby konstytucję. „Sprawa ze zdalnymi obradami Sejmu zaczyna konstytucyjną równię pochyłą – łamiemy konstytucję, bo wirus, a wszyscy tak boimy się wirusa, że nikt nie zaprotestuje przeciwko jej łamaniu. Wszystko da się uchwalić, gdy ludzie się boją. Rozliczajmy rząd z proporcjonalności działań” – napisał na Twitterze.

Z kolei Platforma Obywatelska nie chce się zgodzić na wprowadzenie do regulaminu głosowania internetowego jako jednej z metod już na stałe. Obawia się, że gdy epidemia minie, PiS będzie z niej korzystał wedle własnych potrzeb.

Posłowie „zainteresowani udziałem”

A problemy się mnożą. Jak czytamy w notatce załączonej do porządku piątkowych obrad, „posłowie zainteresowani udziałem w zdalnym posiedzeniu” do czwartku muszą esemesem lub mailem zgłosić się po dostęp do „środków technicznych umożliwiających tego rodzaju udział”. Tylko że nie mogą być lub nie być zainteresowani. To ich obowiązek! Art. 7 regulaminu: „Posła obowiązuje obecność i czynny udział w posiedzeniach Sejmu oraz organów Sejmu, do których został wybrany. Na posiedzeniach Sejmu posłowie zajmują stałe, wyznaczone miejsca na sali posiedzeń”. Tymczasem zgodnie z pomysłem PiS do sali obrad w piątek wejdą tylko przedstawiciele klubów: pięciu z PiS, trzech z KO, po jednym z Lewicy i PSL. Razem 10 osób.

Czytaj też: Duda i Morawiecki dali koncert życzeń. Ta tarcza napędzi inflację

Czy dany poseł to na pewno ten poseł?

Posłowie dostaną specjalne kody aktywacyjne do głosowań, a obrady będą obserwować na dowolnym urządzeniu podłączonym do internetu, korzystając z transmisji na żywo. Jeśli zechcą zabrać głos, muszą wysłać maila. Wideokonferencja będzie transmitowana na telebimach w sali obrad. Jest bałagan: prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski poinformował, że on też dostał esemesem kod do głosowania, a jak wiadomo, posłem już nie jest. Eksperci zwracają uwagę, że hasła i loginy nie powinny być przesyłane razem i w nieszyfrowanych wiadomościach.

Piątkowe głosowania odbędą się za pomocą formularza w sieci. „Będzie specjalny komunikator, będzie specjalny link przesłany przez Biuro Informatyki Sejmu, tak byśmy wiedzieli na pewno, że dany poseł to na pewno ten poseł” – mówiła Witek. Złośliwi twierdzą, że jak coś pójdzie nie po myśli PiS, to się najwyżej anuluje. Władza ma w tym doświadczenie.

Lekarze mogą, a posłowie nie?

PiS ucieka się do szantażu. Twierdzi, że opozycja nie chce przegłosować ustaw, które uratują miejsca pracy i gospodarkę. Szef PO Borys Budka zauważa zaś, że „jeżeli lekarze, pielęgniarki i kierowcy mogą pracować, to posłowie także powinni być gotowi do pracy dla Polaków”.

Izabela Leszczyna (KO) odpiera zarzuty PiS, że opozycja chce tym samym ryzykować zdrowie posłów: – Nie chcemy posiedzenia Sejmu w obecności 460 posłów. Chcemy, żeby posłowie pracowali w 20 dużych salach z możliwością głosowania i zgłoszenia poprawek, które uratują gospodarkę i miejsca pracy, a nie będą propagandową pustką. Budka mówił w środę, że jeśli w czwartek posłowie mają się zjechać do Sejmu, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby wtedy też procedować tarczę antykryzysową. Ale PiS się na to nie godzi.

PiS bardzo chce głosować zdalnie. Dlaczego?

W obozie władzy od ponad tygodnia zastanawiano się, jak przeprowadzić to piątkowe posiedzenie. Brano pod uwagę podzielenie posłów na kilka grup, zebranie ich w siedzibach wojewódzkich urzędów i połączenie przez internet. Był pomysł, by rozsadzić ich w Sejmie w kilku salach i połączyć w wideokonferencji. Stanęło na pomyśle zdalnego głosowania. Dlaczego? Krąży pogłoska, że PiS nie ma większości, bo część posłów jest w kwarantannie (m.in. Jan Krzysztof Ardanowski, Szymon Girzyński, Michał Woś, Edward Siarka). Nie mogą więc ani przyjechać na Wiejską, ani zebrać się w urzędach.

„PiS i marszałek Witek nie mówią prawdy o posiedzeniu Sejmu. Teraz próbują oszustwa. Prawda jest taka, że przez kwarantanny stracili większość i boją się, że Sejm przyjmie prawdziwą pomoc dla Polaków, a nie ten propagandowy pic zwany tarczą” – napisał na Twitterze Sławomir Nitras.

Rzeczywiście, w głosowaniu przez internet mogą uczestniczyć wszyscy odizolowani posłowie. PiS nie będzie się musiał przejmować poprawkami opozycji, bo mając większość, hurtowo je odrzuci.

Czytaj też: Epidemia i dziwne zachowania polityków PiS

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną