Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Poniedziałek: 193 nowe zakażenia i 9 zgonów. Senat przegłosował „tarczę”

Transport zakazonych lub podejrzanych z zakazenie koronawirusem do szpitala w Białymstoku Transport zakazonych lub podejrzanych z zakazenie koronawirusem do szpitala w Białymstoku Agnieszka Sadowska / Agencja Gazeta
Polska oficjalnie zanotowała dotąd 2055 zakażeń, zmarło 31 osób. Przerwa w obradach Senat przegłosował w nocy "tarczę antykryzysową" wyrzucając pisowskie poprawki w kodeksie wyborczym i zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.

Liczba wykrytych zakażeń koronawirusem w Polsce w kolejnych dniach

Stan na: 
Potwierdzone nowe przypadki wykrycia koronawirusa w kolejnych dniach
Linia ciągła pokazuje uśrednione wyniki z 7 kolejnych dni

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 2055 (w tym 31 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce dziś: 193 (w tym 9 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 772 tys., 37 tys. zgonów, 160 tys. osób wyleczonych
  • Prezydent podpisał ustawę budżetową
  • Senat przegłosował tzw. tarczę antykryzysową
  • Premier zapowiada nowe rygory sanitarne od wtorku
  • Andrzej Duda założył konto na Tik Toku
  • MKOl ogłosił dokładny termin rozpoczęcia olimpiady w Tokio
  • Rada UE zatwierdziła „koronafundusz”
  • Polacy chcą przesunięcia terminu wyborów
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

MZ: Dziś 193 nowe zakażenia, łącznie 2055

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące zachorowań na SARS-CoV-2 w Polsce.

O godz. 20 pojawił się komunikat o kolejnych 71 potwierdzonych zakażeniach koronawirusem w Polsce. Całkowity oficjalny bilans zachorowań to obecnie 2055 przypadków. Wcześniej w ciągu dnia resort informował kolejno o 43 i 79 zachorowaniach na Covid-19.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o pięciu kolejnych zgonach związanych z SARS-CoV-2. Dziś zmarło łącznie dziewięć osób. To: 71-letni mężczyzna ze szpitala w Poznaniu, 83-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 32-letnia kobieta i 80-letni mężczyzna ze szpitala w Łańcucie. Zmarli też: 71-letni mężczyzna, 87-letnia kobieta i 73-letnia kobieta ze szpitala w Radomiu; 73-letnia kobieta ze szpitala w Tychach oraz 60-letni mężczyzna ze szpitala w Biłgoraju

Wzrost zachorowań komentował dziś w TVN 24 minister Szumowski. – Mamy już dwieście kilkadziesiąt kilka osób w ostatnich dniach wzrostu i patrząc na wszystkie modele epidemiczne, możemy się spodziewać dwustu kilkudziesięciu, potem trzystu kilkudziesięciu, czterystu i pięciuset na dobę. Tak wygląda rozprzestrzenianie się epidemii, gdzie jedna osoba może zarazić wiele osób – mówił szef resortu zdrowia. – Nie wiadomo kiedy nastąpi szczyt – przyznał.

Włochy: ponad 100 tys. zakażeń i… dzienny rekord wyleczeń

Włoski minister zdrowia Roberto Speranza zapowiedział, że rząd będzie dążył do utrzymania restrykcji, zakazów i ograniczeń wychodzenia z domu w celu zahamowania pandemii co najmniej do Wielkanocy. Szef Obrony Cywilnej Angelo Borrelli poinformował w poniedziałek wieczorem, że w ciągu minionej doby we Włoszech zmarło 812 osób zakażonych koronawirusem. Całkowita liczba zgonów wynosi w tym kraju ponad 11,5 tys. Łącznie potwierdzono dotąd ponad 101 tys. zakażeń, ale – i tu wreszcie dobra wiadomość – padł też dzienny rekord liczby wyleczonych 1590 osób (łącznie 14,6 tys.).

Na temat epidemii we Włoszech wypowiedział się w poniedziałek ekspert ds. sytuacji nadzwyczajnych WHO Mike Ryan. Zasugerował, że ponieważ obecna ekspozycja przypomina tę sprzed dwóch tygodni, jest szansa, że drastyczne środki przedsięwzięte w tym kraju w walce z Covid-19 mogą przynosić rezultaty i wkrótce epidemia zacznie się stabilizować. – Jednak wirus sam się nie pokona – mówił Ryan. – Należy go przycisnąć poprzez działania służby zdrowia.

Czytaj także: Na północy Włoch dramat. Strach pomyśleć, co będzie na południu

A ta jest we Włoszech na skraju załamania. Włoska federacja lekarska poinformowała, że zakażone koronawirusem jest 6,5 tys. pracowników tamtejszej służby zdrowia. To 9 proc. całego personelu. Zmarło do tej pory aż 61 lekarzy. Do Lombardii, najbardziej wyniszczonej koronawirusem, udała się dziś polska misja medyczna. 15 lekarzy z Wojskowego Instytutu Medycznego i Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej odciąży włoskich kolegów w szpitalu polowym pod Bergamo. Medycy zbiorą także doświadczenia w zakresie organizacji systemu ochrony zdrowia pod kątem skuteczności zarządzania walką z pandemią.

Hiszpania trzecia – za USA i Włochami – pod względem liczby zakażeń

Pod względem liczby zachorowań Hiszpania (85 tys.) wyprzedziła dziś Chiny (82 tys.). Pod względem liczby zgonów pozostaje druga (ok. 7,4 tys.) za Włochami (już prawie 11 tys.). W niedzielę 29 marca w Hiszpanii odnotowano rekordowo dużo ofiar śmiertelnych wirusa (838), dobę później ten odsetek lekko spadł (812). Na wynik testu czeka m.in. Fernando Simón, szef hiszpańskich służb ratunkowych, twarz walki z pandemią w tym kraju. W całym kraju obecność SARS-CoV-2 potwierdzono już u ponad 12 tys. pracowników służby zdrowia.

Czytaj także: Hiszpania. Już jest źle, ale najgorsze dopiero nadejdzie

USNS Comfort znów w Nowym Jorku

Według najnowszych danych w USA z powodu Covid-19 zmarło już 3 tys. osób (dziś ponad 350). Rekord zachorowalności i śmiertelności należy do stanu Nowy Jork: zanotowano tam 66,5 tys. zakażeń i ponad 1,2 tys. zgonów.

Ze względu na przeciążenie służby zdrowia na rzece Hudson w Manhattanie zacumował statek szpital marynarki wojennej USNS „Comfort”. Dawniej supertankowiec, po atakach na World Trade Center przekształcony w pływającą bazę dla ekip ratunkowych – dziś jest pływającym szpitalem z dziesięcioma pokładami, 12 salami operacyjnymi, laboratoriami medycznymi i tysiącem łóżek dla pacjentów. Personel medyczny tej jednostki liczy 1,2 tys. osób. Na statek będą delegowani pacjenci innych szpitali, którzy nie są zakażeni SARS-CoV-2, a wymagają hospitalizacji z innych przyczyn. W ten sposób odciążone zostaną pozostałe szpitale.

USNS „Comfort” będzie gotowy do działania 24 godz. po zacumowaniu. Musi być odgrodzony specjalnym kordonem, by wirus nie przedostał się na pokład i nie uniemożliwił realizacji misji.

W Nowym Jorku powstają też liczne szpitale tymczasowe, np. w Centrum Kongresowym Jacoba K. Javitsa i w Central Parku.

Kancelaria premiera wstrzymuje dostawę sprzętu zamówionego przez WOŚP

Kancelaria premiera wstrzymała transport m.in. 50 tys. pakietów indywidualnej ochrony osobistej, jaki zamówiła w Chinach Fundacja WOŚP. Artykuły medyczne w ramach natowskiego limitu SALIS, na które czeka szereg szpitali, mogły być przetransportowane do Polski dzięki pomocy Ministerstwa Obrony Narodowej już w terminie 7–9 kwietnia. „Wszystko było przygotowane, cały pakiet zamówionego towaru miał pojawić się w określonym czasie i miejscu, aż nagle w całą sprawę wmieszali się urzędnicy z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Postawiono nam zaskakujące wymagania i mówiąc krótko – w minutę osiem cały plan wykorzystania transportu MON legł w gruzach, wszystko odwołano” – poskarżył się na Facebooku Jerzy Owsiak. I swoim stylu zapowiedział: „nie pękamy”. Szuka komercyjnych alternatyw.

ZNP apeluje o odwołanie egzaminu ósmoklasisty i matur

Związek Nauczycielstwa Polskiego zwrócił się do ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego z apelem o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych – egzaminu ósmoklasisty i matur. Zorganizowanie ich w szkołach naraża zdrowie i życie nie tylko ósmoklasistów, maturzystów i uczniów przystępujących egzaminów zawodowych, a też nauczycieli, pracowników oświaty i wszystkich bliskich tych osób.

„W związku z pandemią Covid-19 szkoły zostały zamknięte w 165 krajach, a sytuacja ta dotknęła 1,5 mld uczniów oraz 63 mln nauczycieli i pracowników oświaty na całym świecie. Covid-19 wywołał także kryzys w edukacji i jako społeczność szkolna musimy zrobić wszystko, by zminimalizować jego negatywne skutki. Jednak naszym podstawowym zadaniem w tej chwili jest ochrona życia i zdrowia uczniów i ich rodzin oraz nauczycieli i pracowników oświaty. Dlatego jako nauczyciele apelujemy o odwołanie kwietniowych i majowych egzaminów zewnętrznych” – napisał w liście do ministra prezes ZNP Sławomir Broniarz.

Od środy 25 marca szkoły mają obowiązek nauczania na odległość. Egzamin ósmoklasisty powinien odbyć się w terminie od 21 do 23 kwietnia. Matury mają rozpocząć się 4 maja.

Prezydent podpisał ustawę budżetową

Kancelaria Prezydenta poinformowała, że prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę budżetową na 2020 r. Ustawa trafiła na biurko prezydenta po tym, jak w nocy z piątku na sobotę posłowie odrzucili wszystkie 94 poprawki do budżetu, jakie zgłosił Senat.

Budżet na 2020 r. ma być „zrównoważony”, co oznacza, że wydatki i dochody państwa będą takie same, po 435,3 mld zł.

Senat pracował nad tarczą antykryzysową

Nad przepchniętymi przez Sejm w nocy z piątku na sobotę uchwałami składającymi się na tzw. tarczę antykryzysową Senat obradował od godz. 16 do późnych godzin nocnych.

Swoje poprawki do nowelizacji ustaw zdrowotnych związanych ze zwalczaniem koronawirusa zaproponowała senacka komisja zdrowia. Beata Małecka-Libera z KO, przewodnicząca komisji, zgłosiła m.in. poprawkę, w myśl której personel podmiotów leczniczych, stacji sanitarno-epidemiologicznych, aptek, ratownicy medyczni i pracownicy placówek handlowych byliby obowiązkowo testowani na obecność koronawirusa raz w tygodniu. Badania te miałyby być finansowane z budżetu państwa. Z kolei Wojciech Konieczny, senator Lewicy, zaproponował z kolei, by pracownikom placówek, w których leczeni są pacjenci z SARS-CoV-2, przysługiwał specjalny dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych w wysokości 50 proc. wynagrodzenia. Koszty tego dodatku także miałyby być finansowane z budżetu państwa.

Czytaj także: Parlamenty w walce z wirusem. Tak to się robi na świecie

Senacka komisja budżetu i finansów zarekomendowała wykreślenie z noweli ustawy o przeciwdziałaniu i zwalczaniu Covid-19 zmian w kodeksie wyborczym i dotyczących Rady Dialogu Społecznego. Z kolei komisja gospodarki narodowej opowiedziała się za przyjęciem ustaw bez poprawek. Te – dotyczące zmian w kodeksie wyborczym – zostaną przedłożone jedynie w formie wniosków mniejszości przez senatora Adama Szejnfelda z KO.

Marszałek Senatu Tomasz Grodzki zapowiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej, że opozycja będzie dążyć do wniesienia szeregu poprawek do ustaw pakietu antykryzysowego. – Chcemy dziurawą tarczę zamienić na solidną tamę, która zatrzyma rozlewanie się pandemii – mówił Grodzki.

Ostatecznie około godziny 3 w nocy senatorowie przegłosowali „tarczę antykryzysową”, wyrzucając pisowskie poprawki w kodeksie wyborczym i zmiany dotyczące Rady Dialogu Społecznego.

Premier zapowiada nowe rygory sanitarne od wtorku

Mateusz Morawiecki zabrał głos przed senacką debatą nad rządowymi ustawami tarczy antykryzysowej. Mówił o tym, że kryzys spowodowany epidemią koronawirusa negatywnie wpłynie na gospodarki wszystkich krajów na świecie, omawiał poziom recesji, jaka dotknie Niemcy czy USA, przypominał o dramatycznych prognozach gospodarczych dla Hiszpanii i Włoch. – Stoimy wobec wyzwań, wobec których nasi poprzednicy nie stawali, ponieważ ten kryzys, który się zbliża, ma charakter bardzo specyficzny, bardzo wyjątkowy – mówił szef rządu. Dlatego też apelował do senatorów o konstruktywne i szybkie decyzje dotyczące rządowego pakietu pomocowego. – Gdy ten kryzys zdrowotny przekształca się w gospodarczo-społeczny, ważne jest, żeby zapewnić mechanizmy przetrwania maksymalne możliwe dla budżetu, a minimalnie konieczne dla przedsiębiorców i pracowników – przekonywał.

Premier zapowiedział też wprowadzenie nowych rygorów sanitarnych: – Codziennie staramy się adaptować i wdrażać nowe rozwiązania i takie rozwiązania zamierzamy również jutro, dodatkowe obostrzenia, rygory sanitarne, epidemiologiczne wdrożyć – mówił.

Czytaj także: Wakacje kredytowe. Co oferują banki i kto skorzysta?

Szumowski: Ostatni weekend nie napawa optymizmem, to dopiero początek

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zorganizował konferencję prasową na temat przygotowania służby zdrowia na kryzys związany z pandemią. Poinformował, że środki ochrony osobistej trafią nie tylko do szpitali zakaźnych, ale też do innych jednostek systemu ochrony zdrowia, a także służb. – Podjęta została decyzja o dystrybucji ponad 5,2 mln maseczek, prawie 119 tys. masek FFP2 i wyższych, prawie 32 tys. kombinezonów, ponad 6 mln rękawiczek, 41,5 tys. gogli ochronnych oraz 60 tys. pięciolitrowych pojemników płynów dezynfekcyjnych. Zostaną rozdysponowane i do szpitali jednoimiennych i do pozostałych jednostek ochrony zdrowia – ogłosił minister. I dodał, że to nie koniec, a początek dostaw.

Minister Zdrowia na konferencji prasowejMinisterstwo Zdrowia/•Minister Zdrowia na konferencji prasowej

W oddziałach zakaźnych i szpitalach jednoimiennych mamy ok. 10 tys. łóżek i ok. 1,2 tys. respiratorów, z czego zajętych w tej chwili jest 1,3 tys. łóżek i 50 respiratorów – wyliczał minister. Mówił także o dostępności testów i zwiększaniu mocy przerobowych laboratoriów. – Jestem przekonany, że w tym tygodniu osiągniemy wydolność 5 tys. testów na dobę – zapewniał. Jak podkreślał, w tej chwili w Polsce testy genetyczne są wykonywane w 46 laboratoriach. Wykonano dotąd 46,5 tys. takich testów, co daje niemal 1,2 tys. testów na 1 mln mieszkańców. – Tych testów nie brakuje i nie będzie brakowało – zapewniał Szumowski.

To istotne, bo jak sam mówił, to dopiero początek epidemii w Polsce, a do końca tygodnia można spodziewać się kilku tysięcy zachorowań. – My nie jesteśmy w środku epidemii. To nie jest początek końca, to nawet nie jest koniec początku. My zaczynamy w tej chwili wzrost liczby chorych, którzy będą potrzebowali naszej pomocy – tłumaczył minister.

Ostatni weekend nie napawa nadzieją, że te restrykcje, które do tej pory były, są wystarczające – mówił Szumowski.

Stefan Karczmarewicz: Już wiemy, dlaczego zgonów jest mało. PiS opublikował mechanizm swojej kreatywnej statystyki

Ministerstwo Zdrowia nie wie, ilu lekarzy jest chorych lub w kwarantannie

Minister Szumowski poinformował także zmianie definicji osoby dużego ryzyka. Od teraz będzie nią każdy pacjent, który:

  • ma niewydolność oddechową i leży na jakimkolwiek OIOM-ie,
  • ma poważne objawy niewydolności oddechowej

a także członek personelu medycznego, który:

  • zetknął się bez ochronnego stroju z pacjentem zakażonym,
  • pracuje na oddziale zakaźnym i wykazuje objawy.

To są osoby, które będziemy testowali w pierwszej kolejności po to, żeby minimalizować ryzyko zakażenia innych pacjentów i zakażenia wzajemnego pomiędzy personelem medycznym – tłumaczył szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia został także zapytany o to, czy resort prowadzi statystyki dotyczące liczby zakażonych lekarzy. – Rodzaj zawodu nie jest raportowany przy zgłaszaniu zakażenia – odpowiedział Szumowski. – Oczywiście, dostajemy informacje od wojewodów, że np. duża część personelu może być poddana kwarantannie bądź ma ryzyko zakażenia, natomiast w drugą stronę nie ma takich statystyk, ile wśród zakażonych jest personelu medycznego.

Czytaj także: Coraz więcej lekarzy, ratowników i pielęgniarek na kwarantannie. To pogłębia kryzys

Andrzej Duda: Więc to jest Tik Tok? Jestem na Tik Toku?

Na interesujący ruch zdecydował się prezydent RP Andrzej Duda. Na swoim koncie na Twitterze poinformował o założeniu konta na Tik Toku. W aplikacji można go znaleźć pod nazwą AndrzejDudaNaTikToku.

W swoim pierwszym filmie Duda zaprosił dzieci i młodzież do udziału w internetowym turnieju Grarantanna Cup zorganizowanym wspólnie z ministerstwem cyfryzacji. W ciągu niespełna sześciu godzin film odtworzono już prawie milion razy.

Michał R. Wiśniewski: Czy Andrzej Duda zatańczy na TikToku?

Rada UE „za” przyznaniem 37 mld euro na walkę z koronawirusem

Rada UE poparła – przegłosowane w ubiegłym tygodniu w Parlamencie Europejskim – propozycje Komisji Europejskiej przeznaczenia 37 mld euro funduszy UE na walkę ze skutkami pandemii i rozszerzenia Funduszu Solidarności UE (FSUE) na sytuacje kryzysowe związane ze zdrowiem publicznym. Oba akty ustawodawcze zostaną opublikowane w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej już 31 marca i wejdą w życie 1 kwietnia 2020 r.

Pieniądze trafią do krajów i regionów zmagających się z pandemią: zasilą m.in. systemy opieki zdrowotnej i rynki pracy, wspomogą małych i dużych przedsiębiorców. Na 37-miliardowe wsparcie składają się:

  • niewykorzystane w 2019 r. 8 mld euro – udostępnione krajom członkowskim natychmiast w ramach polityki spójności,
  • 29 mld euro z budżetu UE – do wydatkowania w dalszej kolejności.

Dzięki rozszerzeniu Funduszu Solidarności UE kraje członkowskie będą mogły w 2020 otrzymać dodatkowe pieniądze w kwocie do 800 mln euro każdy.

A tymczasem w Polsce... Czego nie rozumie Morawiecki, czyli korepetycje z budżetu UE

Otwarcie Igrzysk Olimpijskich: piątek 23 lipca 2021

W związku z rozszerzającą się pandemią koronawirusa w miniony wtorek Międzynarodowy Komitet Olimpijski podjął bezprecedensową decyzję o przełożeniu zaplanowanych na lipiec i sierpień igrzysk na rok 2021. Dokładny termin był przedmiotem dzisiejszych obrad komitetu organizacyjnego. Ten zdecydował, że ceremonia otwarcia odbędzie się 23 lipca 2021 roku.

Dziś egzamin próbny ósmoklasisty z języka polskiego

O godz. 9 rozpoczął się pierwszy próbny sprawdzian wchodzący w skład egzaminu ósmoklasisty. Uczniowie mają rozwiązywać test z języka polskiego – zdalnie. Już po godz. 8 strona Centralnej Komisji Egzaminacyjnej nie wczytywała się w całości, a strony okręgowych komisji egzaminacyjnych były niedostępne.

Uczniowie skarżyli się na brak możliwości połączenia z serwerem CKE i pobrania arkuszy, a także na niejasne zasady, jak i który arkusz należy pobrać. – Nie dostaliśmy żadnego bezpośredniego linka, tylko informację, że mamy sobie pobrać test ze strony CKE. A ona nie tylko prawie nie działa, ale też trudno połapać się w tym, co ściągnąć. Znalazłem jakiś PDF z egzaminem, ale nie wiem, czy to to, bo jest podpisane tylko „marzec/kwiecień 2020”. Drukuję na wszelki wypadek, bo nie wiem, co mam robić – opowiada nam zdenerwowany ósmoklasista. – Do CKE oczywiście nie można się dodzwonić. Strony są zawieszone, w dodatku nie mamy w domu drukarki. Naiwnie myśleliśmy, że sprawdzian będzie można pisać online albo przynajmniej na komputerze – mówi matka innego 14-latka.

Czytaj także: Nie łudźmy się. Wiemy, kto najbardziej straci na „zdalnej szkole”

Ósmoklasiści mają rozwiązać test we własnym zakresie i wysłać go do oceny swoim nauczycielom. Do egzaminu ósmoklasisty ma w tym roku przystąpić blisko 356 tys. uczniów.

Jeśli serwery CKE nie wytrzymały samego pobierania arkuszy przez zaledwie jedną trzecią uczniów zakwalifikowanych do egzaminu, trudno sobie wyobrazić, jak miałby wyglądać obowiązkowy dla wszystkich ponad 350 tys. uczniów sprawdzian w całości przeprowadzony online.

Sondaż: Polacy chcą przesunięcia terminu wyborów

Z sondażu IBRIS dla „Rzeczpospolitej” wynika, że Polacy chcą odłożenia terminu wyborów. 77,4 proc. respondentów uważa, że wybory trzeba przesunąć o rok. Zgodni co do tego są zarówno wyborcy Andrzeja Dudy (74 proc.), jak i Małgorzaty Kidawy-Błońskiej (88 proc.).

W niedzielę Kidawa-Błońska zawiesiła swoją kampanię, a na Facebooku opublikowała apel o bojkot wyborów, jeśli miałyby się odbyć 10 maja. O przesunięciu terminu mówił też wicepremier Jarosław Gowin (Porozumienie), a w sobotę w TVP Info zasygnalizował to sam prezydent Andrzej Duda, który stwierdził, że jeśli „epidemia będzie szalała, to termin wyborów może się okazać nie do utrzymania”.

W nocy z piątku na sobotę zdominowany przez PiS Sejm przegłosował poprawkę do kodeksu wyborczego umożliwiającą głosowanie korespondencyjne dla osób powyżej 60. roku i dla przebywających w kwarantannie. Trybunał Konstytucyjny dwukrotnie orzekł, że zmiany w kodeksie wyborczym muszą być podejmowane najpóźniej sześć miesięcy przed wyborami. Do zaplanowanych na 10 maja wyborów zostało 42 dni (licząc od minionej soboty).

Czytaj także: Nocna zmiana reguł. PiS pędzi do wyborów w czasie epidemii

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama