Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Mariusz Janicki poleca nowy numer „Polityki”

Wszystko wskazuje na to, że niedługo dojdzie do prezydenckiego finału, co dalej z pandemią – wciąż nie wiadomo.
Mariusz JanickiPolityka Mariusz Janicki

Sezon pandemiczny i polityczny nie zwalnia. Wszystko wskazuje na to, że niedługo dojdzie do prezydenckiego finału, co dalej z pandemią – wciąż nie wiadomo. Razem z państwem staramy się obserwować wszystkie najważniejsze wydarzenia i zjawiska. W najnowszej „Polityce” proponujemy wiele interesujących artykułów, między innymi:

najnowszy sondaż prezydencki, połączony z tzw. fokusami, przygotowany przez „Politykę” we współpracy z IBRiS: czy Rafał Trzaskowski utrzyma swoje tempo, czy Andrzej Duda zrestartuje swoją kampanię, co z Szymonem Hołownią i Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem, czy zawalczą jeszcze o drugą turę – wyniki sondażu omawiają Rafał Kalukin i szef IBRiS Marcin Duma. Sytuacji wyborczej jest też poświęcony tekst Jerzego Baczyńskiego w cotygodniowej rubryce „Przypisy redaktora naczelnego”.

– jak PiS pozyskuje pieniądze, kto i jakie sumy wpłaca na kampanie tej partii, czy w zgodzie z demokratycznymi obyczajami jest to, że wśród donatorów jest tyle osób z władz spółek skarbu państwa? Rejestry finansowych wpływów PiS przeanalizowała Anna Dąbrowska.

Okładka nowego numeru „Polityki”PolitykaOkładka nowego numeru „Polityki”

– Ewa Siedlecka opisuje Sąd Najwyższy po zmianie pierwszego prezesa tej instytucji, pyta sędziów, jak teraz będzie wyglądać rzeczywistość SN, czy należy wykazywać konstytucyjną pryncypialność, czy też – po tym, co obóz władzy dokonał z sądownictwem – należy ratować, co się da, i w jakiejś mierze zaakceptować stan bezprawia jako fakt dokonany?

– Jacek Żakowski rozmawia z prof. Tadeuszem Zielonką, pulmonologiem, o tym, co dzisiaj już wiemy o pandemii, czy metody walki z nią były racjonalne, jakie obostrzenia miały sens, a jakie nie, jak to w końcu jest z epidemią w Polsce – kończy się czy trwa w najlepsze?

– Joanna Podgórska rozmawia z prof. Tadeuszem Bartosiem, filozofem i teologiem, byłym dominikaninem, o homoseksualizmie w polskim Kościele oraz o tym, czy i na ile orientacja seksualna wpływa na zachowania pedofilne.

– Violetta Krasnowska opisuje przypadek podpalacza samochodów, który od lat trafia do aresztu i więzienia, mimo iż wielu psychiatrów uważa, że przede wszystkim powinien być poddany leczeniu.

– Mariusz Sepioło przedstawia sylwetkę Łukasza G., słynnego już instruktora narciarstwa z Zakopanego, który z polecenia ministra zdrowia handlował z państwem maseczkami, jak się okazało, bez odpowiednich certyfikatów: kim jest, co o nim mówią w rodzinnym mieście, skąd jego znajomości i wpływy?

Ponadto w najnowszej „Polityce”: jak sobie radzą hotele po pandemii; dlaczego drożeją truskawki; czy to już koniec tanich lotów; dlaczego Węgrzy nie mogą się pogodzić z traktatem w Trianon; jaki jest żywot miejskich drzew. Oraz dwie rozmowy: z rockmanem Kazikiem Staszewskim o piosenkach i Polsce, a także Antonim Syrkiem-Dąbrowskim, stand-uperem, o tym, jak ma wyglądać popandemiczna satyra.

Życzę miłej lektury!

Mariusz Janicki
Pierwszy zastępca redaktora naczelnego

Reklama
Reklama