Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

292 nowe zakażenia. Trzaskowski ma tydzień na zebranie podpisów

Już oficjalnie – wybory w niedzielę 28 czerwca. Znamy kalendarz wyborczy: termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a pięć dni później termin rejestracji kandydatów na prezydenta.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
Graf interaktywny - Koronawirus liczba zakażeń/wyzdrowien/chorych

  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: ponad 6,3 mln (ponad 376 tys. zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 24 687 (w tym 1 115 zgony)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Już oficjalnie: wybory w niedzielę 28 czerwca

.Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta.

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek oficjalnie ogłosiła nowy termin wyborów: to niedziela, 28 czerwca 2020 roku.

Zanim Witek ogłosiła termin wyborów pozwoliła sobie na długą przemowę, w której zaatakowała opozycję. To przedziwne wystąpienie marszałek komentowali na Twitterze dziennikarze.

Państwowa Komisja Wyborcza pozytywnie zaopiniowała kalendarz wyborczy. Wynika z niego, że termin rejestracji komitetów minie 5 czerwca, a rejestracji kandydatów 10 czerwca.

W mediach pojawiły się dziś informacje, że PKW zmieni wzór kart do zbierania podpisów, więc te, na których podpisy zaczął już dziś zbierać Rafał Trzaskowski, będą nieważne. „Wzory kart do zbierania podpisów, które znajdują się na stronie PKW, mają charakter pomocniczy, to nie jest wzór urzędowy. Sam w sobie nie decyduje o ważności zebranych podpisów” – stwierdził w środę szef PKW Sylwester Marciniak i tym samym zdementował doniesienia mediów. Dodał, że zbieranie podpisów przed publikacją postanowienia w Dzienniku Ustaw powoduje ich nieważność. „Ale trzeba wykazać, że te podpisy były zbierane przed publikacją postanowienia” – powiedział szef PKW.

„Czekaliśmy na ten dzień. I wreszcie możemy zacząć drogę do zmiany, Bo Polska potrzebuje zmiany, potrzebuje silnego prezydenta, który będzie patrzył władzy na ręce” – powiedział Rafał Trzaskowski po ogłoszeniu terminu wyborów. Dodał, że „zmiana nie dokona się sama z siebie. Ona wymaga zaangażowania”. Trzaskowski rozpoczyna zbiórkę podpisów. Ma czas do 10 czerwca, by zebrać ich 100 tysięcy.

.Dawid Zuchowicz/Agencja Gazeta.

Co i kiedy? Oto czyli kalendarz wyborczy

Kalendarz wyborczy, to załącznik do postanowienia marszałek Sejmu w sprawie zarządzenia wyborów Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, określa dni, w których upływają terminy wykonania poszczególnych czynności wyborczych.

13 czerwca minie termin na zgłaszanie konsulom zamiaru głosowania korespondencyjnego za granicą, a 16 czerwca na zgłaszanie komisarzowi wyborczemu za pośrednictwem urzędu gminy zamiaru głosowania korespondencyjnego w kraju.

Do 21 czerwca będzie możliwe wydanie przez Państwową Komisję Wyborczą na wniosek ministra zdrowia uchwały, w której zarządza się wyłączne głosowanie korespondencyjne na terenie co najmniej gminy lub jej części, jeśli na tym terenie nastąpiło nagłe i znaczące pogorszenie sytuacji epidemicznej.

Do 26 czerwca jest czas na zgłoszenie zamiaru głosowania korespondencyjnego przez wyborców podlegających w dniu głosowania obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, którzy rozpoczęli podleganie obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych po 5 dniu przed dniem wyborów.

Do 26 czerwca wyborcy głosujący korespondencyjnie w kraju będą mieli czas na wrzucenie kopert zwrotnych do nadawczych skrzynek pocztowych.

28 czerwca w godzinach od 7 do 21 odbędzie się głosowanie w lokalach wyborczych. Wtedy też możliwe będzie dostarczenie kopert zwrotnych (od głosujących korespondencyjnie) przez Pocztę Polską oraz urzędy gmin do właściwych obwodowych komisji wyborczych, możliwe będzie także dostarczenie kopert zwrotnych przez wyborców osobiście lub za pośrednictwem innych osób do właściwych obwodowych komisji wyborczych.

Dziś ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia dotyczący wyborów. Zakłada on, że członkowie obwodowych komisji podczas wyborów prezydenckich otrzymają jednorazowe rękawiczki, półmaski i przyłbice. Pomieszczenia mają być wietrzone, a powierzchnie np. urn dezynfekowane.

292 nowych zakażeń koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 292 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem, wśród których najwięcej było z województwa śląskiego (109). Z powodu Covid-19 w ostatnich 24 godzinach zmarły kolejne 23 osoby. Większość, jak podaje resort, miała choroby współistniejące.

Liczba zakażonych w Polsce koronawirusem, to 24 687 osób z których 1 115 zmarły.

Według zbierającego globalne dane o pandemii Johns Hopkins University najwięcej zakażonych osób jest w Stanach Zjednoczonych (ponad 1,8 mln), Brazylii (ponad 0,5 mln) i Rosji (ponad 400 tys.). Najwięcej ofiar odnotowano w USA (ponad 105 tys.), Wielkiej Brytanii (ponad 39 tys.), we Włoszech (ponad 33 tys.) i Brazylii (ponad 29 tys.).

Premier z prezydentem o CPK

.Jakubowski/Kancelaria Prezydenta RP.

Dziś na na konferencji poświęconej budowie Centralnego Portu Komunikacyjnego prezydent podkreślił, że koronawirus doprowadził do rozchwiania gospodarczego zarówno w Polsce, jak i na świecie. „Pojawiło się pytanie, co w związku z tym z wielkimi planami, co z wielkimi inwestycjami, takimi jak kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną, takimi jak Centralny Port Komunikacyjny (...) i wtedy powiedziałem mocno: te inwestycje muszą nadal trwać, my musimy te inwestycje absolutnie nadal realizować” – mówił prezydent.

Według Andrzeja Dudy inwestycje tego typu dają „ogromną perspektywę na dziesięciolecia rozwoju”. „Tak się stało już w innych krajach, wystarczy popatrzyć chociażby za naszą zachodnią granicę na wielki port lotniczy we Frankfurcie, jak on ożywił tamtą część Niemiec i całą niemiecką gospodarkę, jak ogromne jest jego znaczenie dzisiaj dla Europy” – wskazał. I dodał: „Czy my chcielibyśmy mieć podobną inwestycję w Polsce? Nie mam wątpliwości, że tak”.

Na scenie wystąpił też Mateusz Morawiecki. „Potrzebujemy nowych wielkich programów rozwojowych, o których rząd dyskutuje z prezydentem. Pan prezydent wyznacza kierunki rozwoju” – powiedział premier.

Dzisiejsza konferencja to ciąg dalszy kampanii PiS. Prezydent wraz z premierem Mateuszem Morawieckim wizytuje duże inwestycje. W sobotę obaj byli na budowie przekopu przez Mierzeję Wiślaną, w poniedziałek w Zakładach Chemicznych „Police”, dziś opowiadają o CPK.

Czytaj także: Megainwestycje PiS. Czy przekop i CPK nas obronią?

Ustawa o wyborach hybrydowych podpisana

.Anna S. Kowalska/Polityka.

Sejm zajął się we wtorek senackimi poprawkami do ustawy „o szczególnych zasadach organizacji wyborów powszechnych na Prezydenta RP zarządzonych w 2020 r. z możliwością głosowania korespondencyjnego”.

Senator Marek Borowski z Koalicji Obywatelskiej mówił w TVN24, że trzy poprawki zaproponowane przez Senat „mają charakter zasadniczy – będą decydowały, czy wybory prezydenckie będą uczciwe, powszechne i tajne”. Chodzi o następujące poprawki:

  • To PKW ma mieć ostateczne zdanie w sprawie wniosku ministra zdrowia o przeprowadzeniu na jakimś ograniczonym terenie wyborów wyłącznie w formie korespondencyjnej w związku z wystąpieniem zagrożenia epidemicznego – Sejm poprawkę przyjął
  • W kalendarzu wyborczym będzie co najmniej 10 dni na rejestrację komitetu wyborczego nowego kandydata na prezydenta i zebranie podpisów – Sejm poprawkę odrzucił
  • Pakiet wyborczy ma być pokwitowany przez wyborcę zgłaszającego zamiar głosowania korespondencyjnego – Sejm poprawkę odrzucił

Poza tym senatorowie proponowali m.in., aby:

  • Marszałek Sejmu określał kalendarz wyborczy w porozumieniu z Państwową Komisją Wyborczą (a nie jedynie po zasięgnięciu opinii) – Sejm poprawkę odrzucił
  • Podpisy z poparciem dla nowych kandydatów można złożyć elektronicznie, za pośrednictwem platformy ePUAP – Sejm poprawkę odrzucił
  • Obwodowe komisje wyborcze pracowały dłużej: od godz. 6 do 22 – Sejm poprawkę odrzucił
  • Wyborca głosujący w kraju, podlegający obowiązkowej kwarantannie, izolacji lub izolacji w warunkach domowych, niezwłocznie po doręczeniu pakietu wyborczego wypełnia kartę, wkłada ją do koperty, zakleja, a następnie wkłada ją do koperty zwrotnej wraz z podpisanym oświadczeniem o osobistym i tajnym oddaniu głosu. Wskazuje adres właściwej obwodowej komisji wyborczej i oddaje kopertę zwrotną upoważnionemu pracownikowi Poczty Polskiej albo urzędu gminy – Sejm poprawkę przyjął
  • Polacy mieszkający za granicą musieli zgłosić chęć głosowania korespondencyjnego do 15 dni przed wyborami, a konsulat będzie im musiał wysłać pakiet wyborczy najpóźniej dziewięć dni przed wyborami wyborami – Sejm poprawkę przyjął
  • Sąd Najwyższy miał 16 dni (nie 21) na rozpatrzenie protestów wyborczych i stwierdzenie ważności wyborów – Sejm poprawkę odrzucił
  • Zwiększenie minimalnego składu komisji wyborczych z trzech do pięciu osób – Sejm poprawkę odrzucił
  • W związku z nowym terminem wyborów przedłużony będzie czas audycji wyborczych w mediach publicznych – Sejm poprawkę odrzucił

Wieczorem rzecznik prezydenta Błażej Spychalski poinformował na Twitterze, że Andrzej Duda ustawę podpisał. Marszałek Sejmu Elżbieta Witek ogłosi nowy termin wyborów najpóźniej w środę. Będzie to najprawdopodobniej 28 czerwca.

Europa się odmraża

Niemcy jutro zamierzają znieść tzw. ostrzeżenie przed podróżą do krajów UE i państw z nią stowarzyszonych - zapowiedział minister spraw zagranicznych Heiko Maas. Przed wyjazdem do tych krajów obywatele mają dostawać dokładną informację o sytuacji, jaka w nich panuje, co ma im pomóc zdecydować, czy wyjeżdżać, jakich regionów unikać.

Od dzisiaj w Belgii dzieci wróciły na zajęcia do przedszkoli. Lekcje w szkołach zostaną wznowione od 8 czerwca (być może wcześniej zorganizowany zostanie „próbny dzień” – 5 czerwca).

W Holandii od poniedziałku działają już restauracje, kawiarnie i bary, kina, teatry i sale koncertowe, a od dzisiaj otwarte zostały szkoły średnie: uczniowie i nauczyciele muszą znajdować się w odległości 1,5 metra od siebie. Szkoły podstawowe zostaną ponownie otwarte 8 czerwca. Wciąż obowiązkowe jest noszenie maseczek przez osoby w wieku 13 lat i starsze w transporcie publicznym.

W Szwajcarii od 6 czerwca dozwolone będą imprezy prywatne i publiczne z udziałem do 300 osób, w tym imprezy rodzinne, targi, koncerty, spektakle i pokazy filmowe. Tego samego dnia będzie się już można spotykać w większych grupach w restauracjach.

Włochy: Jak pisze CNN, 50 muzeów i parków archeologicznych zostało ponownie otwartych we wtorek. Mecze we włoskiej Serie A będą znowu rozgrywane 20 czerwca.

W Portugalii na większości terytorium kraju rozpoczęto 3 fazę odmrażania. Ludzie mogą gromadzić się w tłumie nie większym niż 20 osób, praca w biurach jest stopniowo wznawiana. Większe sklepy i restauracje w centrach handlowych mogą zostać ponownie otwarte, a w restauracjach trzeba zachowywać dystans 1,5 metra. Na portugalskiej Maderze kluby mogą być otwarte do 2 w nocy, turyści nie muszą poddawać się już kwarantannie przy wjeździe do Portugalii. Plaże zostaną ponownie otwarte 6 czerwca.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama