Twoja „Polityka”. Jest nam po drodze. Każdego dnia.

Pierwszy miesiąc tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

System miesza w głowach

Z życia sfer

10 z 16 nowiutkich wozów strażackich, ufundowanych przez rząd dla małych gmin o największej frekwencji w pierwszej turze, przejęły gminy, w których wygrał Trzaskowski.

Szymon Hołownia zadeklarował, że w drugiej turze wyborów zagłosuje na Rafała Trzaskowskiego, ale nie będzie się cieszył. W odpowiedzi minister Jadwiga Emilewicz zadeklarowała, że postara się przekonać Hołownię do kandydatury Andrzeja Dudy, na którego Hołownia też mógłby zagłosować i się nie cieszyć. Uważam, że Duda jest wyborem o tyle lepszym, że jeśli Hołownia już podjął decyzję, żeby się nie cieszyć, to głosując na Dudę, na pewno nie ucieszy się o wiele bardziej, niż głosując na Trzaskowskiego.

W bardziej dramatycznej sytuacji niż Hołownia są wyborcy Krzysztofa Bosaka, którzy przeczuwali, że przed drugą turą staną się obiektem ostrych zalotów na granicy molestowania. „Będziemy przytulani, będą się do nas przymilać” – ostrzegał lider sejmowego koła Konfederacji. I nie pomylił się, na szybkie zbliżenie z atrakcyjnym elektoratem Bosaka mają ochotę sztabowcy obu uczestników drugiej tury. „Ciężko się od nich opędzić, wchodzą jak nie górą, to dołem, jak nie drzwiami, to oknem” – poskarżył się „Gazecie Wyborczej” jeden z adorowanych narodowców.

Tygodnik „Sieci” ustalił, że zwolennicy Trzaskowskiego wyżywają się także na banerach Andrzeja Dudy, dlatego wielu wyborców Dudy boi się te banery wywieszać. Inni, prawdopodobnie dla własnego bezpieczeństwa i ze strachu o swój dobytek, wywieszają banery Trzaskowskiego. „Wraca wszystko to, co Polacy odrzucili w 2015 r.” – ostrzegają „Sieci”, przypominając, że III RP „to był system niezwykle brutalny, agresywny wobec wszystkich, którzy realnie mu się przeciwstawiali. Teraz, gdy wyczuł szansę, znów pokazuje swoją naturę”. Skutek jest taki, że 10 z 16 nowiutkich wozów strażackich, ufundowanych przez rząd dla małych gmin o największej frekwencji w pierwszej turze, przejęły gminy, w których wygrał Trzaskowski.

Polityka 28.2020 (3269) z dnia 07.07.2020; Felietony; s. 90
Oryginalny tytuł tekstu: "System miesza w głowach"
Reklama