Kraj

Prawicowe obsesje uderzają w kobiety

Demonstracja Strajku Kobiet przed siedzibą Ordo Iuris w Warszawie. Demonstracja Strajku Kobiet przed siedzibą Ordo Iuris w Warszawie. Wojciech Kryński / Forum
Większość ze zmian w prawie, których wymaga konwencja stambulska – w tym możliwość nałożenia przez policję nakazu natychmiastowego opuszczenia domu przez sprawcę przemocy – została wprowadzona. W praktyce wielu postanowień konwencji Polska nie wykonuje – z przyczyn ideologicznych.

Zbigniew Ziobro i Solidarna Polska od kilku lat dążą do wypowiedzenia przez Polskę Konwencji o zapobieganiu i zwalczaniu przemocy wobec kobiet i przemocy domowej przyjętą przez Radę Europy w Stambule w 2011 r. Polska podpisała ją w 2012 r., a ratyfikowała trzy lata później – przy sprzeciwie Kościoła katolickiego i prawicy.

Zapisy konwencji stambulskiej są uniwersalne

Konwencji zarzuca się „promowanie ideologii gender”, obwinianie religii za przemoc i atak na „tradycyjną polską rodzinę” przez wskazywanie tradycyjnych ról społecznych kobiet jako przyczyny przemocy.

Polityka 31.2020 (3272) z dnia 28.07.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 6
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Kryzys diagnostyki prenatalnej. „Po co pani teraz te wyniki?”

Zgodnie z wiedzą medyczną jest tylko jedno wskazanie do przeprowadzenia badań prenatalnych, czyli tzw. żywa ciąża. W Polsce dotąd nieuznawane.

Agata Szczerbiak
20.06.2021