Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Tusk o Białorusi, Polsce w Unii i Europie po pandemii

Donald Tusk podczas odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. 5 lipca 2020 r. Donald Tusk podczas odsłonięcia pomnika Władysława Bartoszewskiego w Sopocie. 5 lipca 2020 r. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Niepokoi mnie, że Polska znów jest postrzegana jako kłopot – mówi Donald Tusk. Publikujemy fragment wywiadu, który ukaże się w najbliższym numerze „Polityki”.

JERZY BACZYŃSKI: Porozmawiajmy o Białorusi. Widziałem akurat filmik nagrany pod Stocznią Gdańską: młoda białoruska piosenkarka i Jacek Kleyff wykonywali „Mury”. Tak się to symbolicznie zapętliło w coś bardzo poruszającego: dramatyczne wezwanie do solidarności z Białorusią, również solidarności europejskiej. Co to by miało dzisiaj znaczyć: solidarność z Białorusią? Obiecać członkostwo w Unii?
DONALD TUSK: Wiadomo, że nie. I warto odczytywać intencje ludzi, którzy protestują.

Reklama

Czytaj także

Nauka

Omikron. Czy faktycznie potrzebna nam nowa wersja szczepionki?

Żaden z dotychczasowych wariantów SARS-CoV-2 nie wymagał wprowadzenia zaktualizowanej wersji szczepionki. Omikron jest pierwszym, w przypadku którego taka ewentualność na poważnie jest brana pod uwagę. Jednak – czy to w ogóle konieczne? Są wątpliwości.

Piotr Rzymski
18.01.2022