Kraj

Mabena się zatarła

Jak się rozregulowała pisowska maszyna

Wiele wskazuje, że formacja Kaczyńskiego utraciła zdolność określania się na nowo. Wiele wskazuje, że formacja Kaczyńskiego utraciła zdolność określania się na nowo. Yagi Studio / Getty Images
Ostatnie wydarzenia w obozie władzy pokazują, że może nie być słynnego „spokojnego trzylecia bez wyborów”. Czy to tylko chwilowe perturbacje, czy objaw znacznie głębszego kryzysu?
Życie polityczne na ogół przebiega w naprzemiennych cyklach. Po forsownych zrywach przychodzą okresy rozleniwienia.Yagi Studio/Getty Images Życie polityczne na ogół przebiega w naprzemiennych cyklach. Po forsownych zrywach przychodzą okresy rozleniwienia.

Po wyborach prezydenckich mogło się wydawać, że układ sił na scenie jest stabilny. Karty zostały ostatecznie rozdane, demos podzielił się na trzy dziesięciomilionowe kohorty: rządową, opozycyjną i obojętną. Te zaangażowane odgrodził masywny mur, przepływy pomiędzy nimi okazały się symboliczne. Frekwencja została zaś na tyle wyśrubowana, że niewiele już wskazuje, aby ktokolwiek był w stanie sięgnąć po niegłosujące dotąd rezerwy.

Premię w postaci pełni władzy zgarnął jednak PiS, co teoretycznie dawało formacji Jarosława Kaczyńskiego silną przepustkę do kontynuacji dotychczasowego kursu.

Polityka 39.2020 (3280) z dnia 22.09.2020; Polityka; s. 23
Oryginalny tytuł tekstu: "Mabena się zatarła"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Prof. Ewa Łętowska o sztuce godzenia się z nieuniknionym i przemijaniu

Prof. Ewa Łętowska o przemijaniu i przygotowaniach do śmierci. I o tym, co nas jeszcze w Polsce może czekać.

Violetta Krasnowska
08.12.2021