„Polityka” prezent, który cieszy cały rok.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

2,129 mln zł

Głównym źródłem dochodów Srebrnej jest obrót i zarządzanie trzema nieruchomościami w Warszawie. Głównym źródłem dochodów Srebrnej jest obrót i zarządzanie trzema nieruchomościami w Warszawie. Damian Burzykowski / Newspix.pl

2,129 mln zł netto zysku odnotowała w ubiegłym roku spółka Srebrna, zarządzana przez ludzi związanych z Jarosławem Kaczyńskim. Prawie cała kwota poszła na kapitał zakładowy spółki. 15 tys. z zysku przekazano Fundacji Instytut im. Lecha Kaczyńskiego, która jest właścicielem Srebrnej – wynika z rocznego sprawozdania Srebrnej.

Spółce powodzi się całkiem dobrze. Jej kapitał własny na koniec 2019 r. wyniósł 27,656 mln zł; spółka nie ma żadnych długów. W użytkowaniu wieczystym ma 8,534 tys. m kw. gruntów w Warszawie, które wycenia na 7,140 mln zł. Głównym źródłem dochodów Srebrnej jest obrót i zarządzanie trzema nieruchomościami w Warszawie. Najcenniejsza jest ta przy ul. Srebrnej – to biurowiec na działce 5,433 tys. m kw., wartej 3,833 mln zł. To tu miały stanąć słynne dwie bliźniacze wieże. Spółka posiada jeszcze grunty przy ul. Nowogrodzkiej nieopodal siedziby PiS (słynny parking za bramą; sam biurowiec sprzedano w 2007 r.) – chodzi o 1,644 m kw. o wartości ponad 3 mln zł. A także po sąsiedzku przy Al. Jerozolimskich – biurowiec na działce 1,457 m kw. wycenionej w sprawozdaniu na 239 tys. zł.

W 1989 r. rząd zdecydował o zlikwidowaniu prasowego monopolisty państwowego; część jego budynków przejęła Fundacja Prasowa Solidarność założona przez Kaczyńskiego. W 1995 r. Jarosław Kaczyński, Barbara Czabańska i ludzie z Fundacji Prasowej zawiązali spółkę Srebrna, która przejęła nieruchomości Fundacji.

Srebrna ma udziały w 7 spółkach o łącznej wartości 3,3 mln zł. W Siedleckiej Oficynie Wydawniczej wraz z Diecezją Siedlecką wydają tygodnik „Echo Katolickie”. Jest także udziałowcem: Słowa Niezależnego (wydawca Niezalezna.pl), Geranium, Forum SA (wydawca „Gazety Polskiej” i „Gazety Polskiej Codziennie”), Blackstones, Multibarman oraz „Gazety Częstochowskiej”.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama