„Polityka”. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

SUBSKRYBUJ
Kraj

Pierwszy komisarz

Wiedza i władza wicepremiera

Jarosław Kaczyński wszedł do rządu i przyjął współodpowiedzialność za jego działanie. Jarosław Kaczyński wszedł do rządu i przyjął współodpowiedzialność za jego działanie. Basia Dziedzic
Jarosław Kaczyński śpiesznie oddalił się z ogrodów prezydenckich tuż po odebraniu nominacji na wicepremiera rządu Mateusza Morawieckiego. Ale i tak będzie odpowiadał za decyzje rządu.
Celem Komitetu Kaczyńskiego jest samoobrona przed koalicjantem, który może używać organów ścigania przeciwko władzy PiS.EAST NEWS Celem Komitetu Kaczyńskiego jest samoobrona przed koalicjantem, który może używać organów ścigania przeciwko władzy PiS.

Będzie odpowiadał politycznie, a także prawnie. Bo członkowie Rady Ministrów odpowiadają solidarnie za jej decyzje. Chyba że akurat są nieobecni, choć zwolnić może ich tylko premier. Za wicepremierostwo Kaczyński zapłaci także zrujnowaniem swojego ustabilizowanego stylu działania jako „prezesa państwa”, urzędującego w siedzibie PiS, bez żadnego trybu. Będzie musiał uczestniczyć w posiedzeniach rządu, będzie miał gabinet w Kancelarii Premiera i będzie zmuszony do nieustannej zmiany „kapeluszy”: wicepremiera i szefa partii.

Polityka 42.2020 (3283) z dnia 13.10.2020; Temat tygodnia; s. 17
Oryginalny tytuł tekstu: "Pierwszy komisarz"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Agnieszka Graff i Elżbieta Korolczuk dla „Polityki”: Prawica nauczyła się grać w gender

Rozmowa z Agnieszką Graff i Elżbietą Korolczuk o kobietach, które na ulicach pokazują nowy feminizm, i mężczyznach zakażonych ultrakonserwatyzmem.

Katarzyna Czarnecka
01.12.2021