Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Nowe obostrzenia. Jesteśmy o krok od narodowej kwarantanny

Premier Mateusz Morawiecki Premier Mateusz Morawiecki Adam Guz/KPRM / Twitter
Premier Morawiecki ogłosił nowy plan restrykcji. Szkoły na każdym poziomie będą prowadzić zajęcia zdalnie, instytucje kultury i galerie handlowe zostaną zamknięte. W środę notujemy 24 692 przypadki zakażenia koronawirusem.

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 439 536 (w tym 6475 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 47,9 mln (ponad 1,2 mln zgonów)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

Rząd ogłasza nowe obostrzenia

Premier Mateusz Morawiecki ogłosił dziś nowe obostrzenia, obowiązujące od soboty 7 listopada do co najmniej 29 listopada. Restrykcje są następujące:

• zdalne nauczanie obejmie także klasy 1–3
• zdalne nauczanie dla starszych klas – przedłużone do końca listopada
• bon dla nauczycieli w wysokości 500 zł na zakupy usprawniające zdalne lekcje
• teatry, kina, muzea, galerie – tymczasowo zamknięte
• hotele dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo
• galerie handlowe – zamknięte (z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych i usługowych)

– Krok za tą granicą, którą dziś wyznaczamy, za tym hamulcem bezpieczeństwa, który dziś mocno wciskamy, jest całkowity lockdown, czyli zamknięcie handlu, usług, części zakładów – ostrzegł Morawiecki.

Premier przypomniał, że jeśli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczy 70–75 przypadków, czeka nas narodowa kwarantanna, czyli pełen lockdown. Przy 25–50 przypadkach będzie szansa powrotu do zasad strefy czerwonej, a przy 10–25 – do zasad strefy żółtej.

Morawiecki apelował o przejście w tryb pracy zdalnej, jeśli to możliwe. I do protestujących – by demonstrowali w sieci, a nie na ulicach. – Pandemia się nasila, więc i nasza odpowiedź musi być zdecydowana – mówił.

Rano do protestów po orzeczeniu Trybunału Julii Przyłębskiej ws. aborcji odniósł się też szef jego kancelarii Michał Dworczyk: „W obecnej sytuacji epidemicznej, kiedy mamy dziennie 20 tys. zachorowań, przeciążoną służbę zdrowia, namawianie i udział w manifestacjach to łamanie prawa i wyraz braku odpowiedzialności, bo na pewno nastąpi przyrost zachorowań”. Pytany, czy powinien odbyć się zapowiadany na 11 listopada Marsz Niepodległości, odparł, że w tej chwili wszystkie siły i środki powinny być skierowane na walkę z covid-19.

Minister zdrowia Adam Niedzielski podkreślał dziś, że system opieki zdrowotnej jest na granicy wydolności. – To czas, by włączyć hamulec awaryjny – mówił, podkreślając, że umiera coraz więcej osób, nie tylko zakażonych SARS-CoV-2. Apelował o pozostanie w domach i ograniczenie kontaktów towarzyskich. Oraz do ozdrowieńców – by włączyli się w wolontariat, wspomagali seniorów i oddawali krew.

Żołnierze do walki z covid-19

Minister Mariusz Błaszczak poinformował w środę, że do 600 szpitali trafi dodatkowe 2 tys. żołnierzy. Mają pomagać w pracach administracyjnych, m.in. raportować o wolnych łóżkach. Dzień wcześniej minister Niedzielski zapowiadał, że wojsko będzie proszone o wsparcie w tym zakresie. „Wojsko nie przejmuje szpitali” – zastrzegł.

Szpitale sygnalizowały, że brak im zasobów do monitorowania sytuacji związanych z łóżkami covidowymi. „Nie chcemy pozwolić, by takie zadania wykonywały osoby, które mogą sprawować opiekę nad pacjentami” – podkreślał Niedzielski.

Czytaj też: Stan wyjątkowy lada dzień. Czy to realny scenariusz?

Rekord zakażeń koronawirusem w Polsce

Znów złe wiadomości – Polska ustanowiła kolejny rekord liczby infekcji. W środę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 24 692 przypadkach zakażeń i śmierci 373 osób (57 zmarło z powodu covid, u 316 wystąpiły choroby współistniejące). Obie dane są najwyższe od początku epidemii w naszym kraju.

Nowe przypadki zakażeń dotyczą województw: wielkopolskiego (3952), mazowieckiego (2797), dolnośląskiego (2324), małopolskiego (2245), śląskiego (2165), łódzkiego (1766), lubelskiego (1543), kujawsko-pomorskiego (1429), pomorskiego (1352), podkarpackiego (1280), świętokrzyskiego (767), zachodniopomorskiego (747), opolskiego (644), podlaskiego (625), warmińsko-mazurskiego (622), lubuskiego (434).

Obecnie w Polsce dla pacjentów z covid dostępne są 24 143 łóżka, zajęte są 18 654. 1625 pacjentów wymaga wsparcia respiratora (w sumie mamy ich 2094). W ciągu ostatniej doby wykonano ponad 69 tys. testów na obecność koronawirusa.

Czytaj też: Jakie jest twoje ryzyko, że się zakazisz koronawirusem

Mamy nowy rekord zakażeń i zgonów. Na zdjęciu laboratorium RCKiK w LublinieJakub Orzechowski/Agencja GazetaMamy nowy rekord zakażeń i zgonów. Na zdjęciu laboratorium RCKiK w Lublinie

Czytaj też: Rewolucja i pandemia. Strajk Kobiet może się tu wykazać

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną