Polityka. Dajemy pełny obraz.

Czytaj, słuchaj, odkrywaj świat!

Subskrybuj
Kraj

Rekordowo dużo zgonów z powodu covid-19 w Polsce

Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia w Warszawie Konferencja prasowa premiera i ministra zdrowia w Warszawie Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Od soboty 7 listopada w całym kraju zaczną obowiązywać nowe obostrzenia, zamknięte zostaną m.in. galerie handlowe (z wyjątkiem aptek, sklepów spożywczych i usługowych).

Potwierdzone zakażenia, wyzdrowienia i zgony

Stan na: 
Czerwone słupki - potwierdzone nowe przypadki koronawirusa dziennie
Zielone słupki - liczba wyzdrowień w kolejnych dniach
Szare słupki - liczba zgonów w kolejnych dniach

Linia ciągła - "aktywne przypadki": skumulowana liczba zakażonych osób, pomniejszona o liczbę wyzdrowień i zgonów

Źródło: Ministerstwo Zdrowia
.

  • Liczba potwierdzonych zakażeń w Polsce: 493 765 (w tym 7287 zgonów)
  • Liczba potwierdzonych zakażeń na świecie: 48,5 mln (ponad 1,2 mln zgonów)
  • Pamiętaj! Jeśli masz wątpliwości w związku ze stanem swojego zdrowia, dzwoń na całodobową infolinię NFZ: 800 190 590
  • Osoby przebywające za granicą mogą się zgłaszać pod całodobowy numer NFZ: (+48) 22 125 66 00

10 działań kryzysowych dla firm

„Po dynamicznym odbiciu w II kwartale jesteśmy w sytuacji powolnego spowolnienia; wydaliśmy już ponad 300 mld zł na walkę z pandemią” – ogłosił w czasie piątkowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Podkreślał, że mamy do czynienia z jednym z największych kryzysów ostatnich dziesięcioleci.

Zwrócił uwagę na ostatnie prognozy gospodarcze Komisji Europejskiej, wskazujące, że i z tego „trudnego stanu gospodarczego” Polska ma szansę wyjść znacząco lepiej niż większość krajów UE. Jak dodał, spadek gospodarki będzie dwa razy płytszy niż unijna średnia. „Trzy–cztery razy płytszy niż dużych krajów zachodniej Europy, jak Hiszpania czy Włochy” – podkreślił.

Premier wymienił dziesięć działań antykryzysowych dla przedsiębiorców, m.in. wydłużenie programu tarczy antykryzysowej dla dużych firm do 31 marca 2021 r., pożyczki długoterminowe z gwarancją oraz umorzenie subwencji z Tarczy Finansowej z Polskiego Funduszu Rozwoju. Minimalny koszt wsparcia to 9–10 mld zł. Jeśli zostanie ogłoszona narodowa kwarantanna – koszty wzrosną o 5–10 mld.

Rekord zgonów z powodu koronawirusa

Badania laboratoryjne potwierdziły zakażenie koronawirusem u kolejnych 27 086 osób – podało w piątek Ministerstwo Zdrowia. To niewiele mniej niż wczoraj, gdy było to rekordowe 27 143 chorych.

Nowe zakażenia dotyczą województw: śląskiego (3942), mazowieckiego (2951), małopolskiego (2815), dolnośląskiego (2512), wielkopolskiego (2063), kujawsko-pomorskiego (1952), podkarpackiego (1707), łódzkiego (1593), lubelskiego (1542), pomorskiego (1451), świętokrzyskiego (1013), zachodniopomorskiego (903), warmińsko-mazurskiego (826), opolskiego (739), podlaskiego (580) i lubuskiego (497).

Z powodu covid-19 zmarło 58 osób, natomiast z powodu współistnienia covid-19 z innymi schorzeniami – 387. Łącznie zmarło 445 chorych – najwięcej od początku pandemii w Polsce. Do tej pory potwierdzono infekcję u 493 765 osób. 7 287 chorych zmarło.

Ile osób pozostaje pod respiratorem?

Z powodu koronawirusa w szpitalach przebywa 19 479 osób, a 1708 jest podłączonych do respiratorów. Według danych MZ wolnych jest wciąż 530 respiratorów oraz 9 928 łóżek dla tzw. pacjentów covidowych. Na kwarantannie przebywają 433 524 osoby, a nadzorem sanitarno-epidemiologicznym objęto 42 562. Od początku pandemii wyzdrowiało w Polsce 188 675 osób.

Grafika Ministerstwa Zdrowiamat. pr.Grafika Ministerstwa Zdrowia

Jesteśmy blisko pełnego lockdownu

„Mamy nadzieję, że nie dojdzie do ogłoszenia narodowej kwarantanny, ale to zależy nie tylko od rządu, służby zdrowia, ale od każdego z nas” – mówił w piątek w Programie Trzecim Polskiego Radia szef KPRM Michał Dworczyk. „W tej chwili w szpitalu tymczasowym na Stadionie Narodowym dostępne jest pierwsze 300 łóżek; chcemy w przeciągu tygodnia oddać kolejne ćwierć tysiąca, następnie szpital będzie rozbudowywany do wielkości między 1100 a 1200 łóżek” – poinformował.

O rozszerzeniu kwarantanny po raz pierwszy wspomniał 5 listopada rzecznik rządu Piotr Müller. Zapowiedział wtedy, że jeśli przez następne siedem dni epidemia nie wyhamuje, to czeka nas narodowa kwarantanna. Przyznał ponadto, że największym problemem są w tej chwili „ograniczenia liczby kadry medycznej”, „naturalne” i „występujące w każdym kraju”. Podkreślił, że bez restrykcji „grozi nam wariant, w którym liczba osób chorych będzie przekraczała możliwości służby zdrowia”, a co za tym idzie, śmiertelność covid-19 będzie wyższa.

Pytany o wsparcie dla wspomnianych przez premiera 25 branż dotkniętych skutkami obostrzeń, w tym gastronomicznej, eventovej czy fitness, Müller odpowiedział, że mogą liczyć „przede wszystkim na zwolnienie ze składek ZUS, na dopłatę do postojowego, (...) na środki płynnościowe, na umorzenie dla tych, którzy już są beneficjentami, części środków finansowych z tarczy Polskiego Funduszu Rozwoju”.

Szpital Wojewódzki im. Marii Konopnickiej w ZgierzuTomasz Stańczak/Agencja GazetaSzpital Wojewódzki im. Marii Konopnickiej w Zgierzu

Nowe obostrzenia wchodzą w życie w sobotę

Od soboty 7 listopada do co najmniej 29 listopada w całym kraju będą obowiązywać nowe restrykcje:

• zdalne nauczanie obejmie także klasy 1–3
• zdalne nauczanie dla starszych klas – przedłużone do końca listopada
• bon dla nauczycieli w wysokości 500 zł na zakupy usprawniające zdalne lekcje
• teatry, kina, muzea, galerie – tymczasowo zamknięte
• hotele dostępne tylko dla osób podróżujących służbowo
• galerie handlowe – zamknięte z wyjątkiem sklepów, których przeważająca działalność polega na sprzedaży: żywności, produktów kosmetycznych, artykułów toaletowych, środków czystości, produktów leczniczych, wyrobów medycznych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego, gazet lub książek, mebli lub artykułów budowlanych, lub artykułów remontowych, artykułów dla zwierząt domowych, usług telekomunikacyjnych, części i akcesoriów do pojazdów samochodowych lub motocykli oraz paliw.

Otwarte pozostaną miejsca, których przeważająca działalność polega na świadczeniu usług:
• związanych z fryzjerstwem i pozostałymi zabiegami kosmetycznymi
• optycznych
• medycznych
• bankowych
• pocztowych
• ubezpieczeniowych
• naprawy pojazdów samochodowych lub motocykli oraz naprawy lub wymiany opon i dętek
• myjni samochodowych
• ślusarskich
• szewskich
• krawieckich
• pralniczych
• gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu i dostarczaniu żywności.

– Krok za tą granicą, którą dziś wyznaczamy, za tym hamulcem bezpieczeństwa, który dziś mocno wciskamy, jest całkowity lockdown, czyli zamknięcie handlu, usług, części zakładów – ostrzegł, ogłaszając obostrzenia, Mateusz Morawiecki.

Premier przypomniał, że jeśli liczba zakażeń na 100 tys. mieszkańców przekroczy 70–75 przypadków, czeka nas narodowa kwarantanna, czyli pełen lockdown. Przy 25–50 przypadkach będzie szansa powrotu do zasad strefy czerwonej, a przy 10–25 – do zasad strefy żółtej.

Więcej na ten temat
Reklama

Czytaj także

Kultura

Katarzyna Nosowska dla „Polityki”: Jestem moim planem na życie

Dziś w stosunku do artystów jest coś chłodnego – mówi Katarzyna Nosowska, tegoroczna laureatka towarzyszącej Paszportom POLITYKI nagrody specjalnej Kreator Kultury.

Bartek Chaciński
20.01.2022
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną