Kraj

Filary się kruszą

Pożar w Kościele

Kardynał Henryk Gulbinowicz (zmarły 16 listopada), arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kardynał Stanisław Dziwisz. Kardynał Henryk Gulbinowicz (zmarły 16 listopada), arcybiskup Sławoj Leszek Głódź, kardynał Stanisław Dziwisz. Leszek Kotarba/East News, Beata Zawrzel/Reporter, Studio Polityki
Hierarchiczny Kościół powołany w Polsce przez papieża Wojtyłę okazał się pełen grzechu, występku i pychy. Zraził do siebie wierzących i nie, a zwłaszcza najmłodsze pokolenia.
Arcybiskup metropolita waszyngtoński Theodore McCarrick zrzekł się godności kardynalskiej w 2018 r. a rok później został wydalony ze stanu duchownego.Manuel Balce Ceneta/AP/EAST NEWS Arcybiskup metropolita waszyngtoński Theodore McCarrick zrzekł się godności kardynalskiej w 2018 r. a rok później został wydalony ze stanu duchownego.

„Szambo wybiło i smród jest niebotyczny”. Tak dominikanin Paweł Gużyński skomentował dla „Gazety Wyborczej” reportaż Marcina Gutowskiego „Don Stanislao”. Przypomniał, że zarzuty o ukrywanie przez kardynała Stanisława Dziwisza pedofilii w Kościele nie są nowe.

Gdy przed laty alarmował o sprawie sam Paweł Gużyński, katolicki publicysta Tomasz Terlikowski nazwał go pałkarzem w habicie i pożytecznym idiotą. Dziś Terlikowski walczy z kościelną „lawendową mafią” i potępia gangrenę moralną toczącą Kościół rzymskokatolicki w Polsce.

Polityka 47.2020 (3288) z dnia 17.11.2020; Temat z okładki; s. 14
Oryginalny tytuł tekstu: "Filary się kruszą"
Reklama

Czytaj także

Fotoreportaże

Urok małych liczb. Najlepsze polskie apartamentowce

Zamiast balkonów na długość stopy i niedoświetlonych parapetów są szerokie tarasy i wielkie okna, zamiast anonimowości – przestrzenie, które sprzyjają spotkaniom z sąsiadami. Najlepsze polskie apartamentowce mają mało mieszkań, wyjątkową architekturę i położenie. Niestety, kameralne wciąż znaczy rzadkie i ekskluzywne.

Marta Polny
28.09.2021