Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty tylko 9,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Polski PEN Club: Działania policji są niedopuszczalne

Strajk kobiet w Warszawie, 18 listopada 2020 r. Strajk kobiet w Warszawie, 18 listopada 2020 r. JohnBob & Sophie Art / Facebook
Dalsza eskalacja przemocy na rozkaz władzy może doprowadzić do tragedii, aż za dobrze pamiętanych z historii PRL – piszą członkowie polskiego PEN Clubu.

Oświadczenie Polskiego PEN Clubu, 20 listopada 2020 r.

Domagamy się natychmiastowego zaprzestania użycia siły wobec uczestników pokojowych demonstracji, które odbywają się w całym kraju. Zgodnie z obowiązującym prawem, zgodnie z Konstytucją RP obywatele mogą manifestować swoje poglądy i uczestniczyć w zgromadzeniach nawet w warunkach epidemii. Ustawowym obowiązkiem policji jest zapewnienie bezpieczeństwa i ochrona demonstrujących.

Domagamy się pociągnięcia do odpowiedzialności tych funkcjonariuszy, którzy dopuścili się bezprawnego pod każdym względem użycia siły wobec demonstrujących i zatrzymanych, oraz ukarania ich zwierzchników. Niedopuszczalne jest wykorzystanie policji państwowej oraz innych organizacji zbrojnych jako narzędzia partyjnej polityki. Niedopuszczalne jest użycie przeciw bezbronnym demonstrantom zamaskowanych prowokatorów z formacji policyjnych i z bojówek paramilitarnych. Wzywanie do ich użycia w imię obrony rzekomo zagrożonych wartości narodowych czy religijnych – to nawoływanie do zbrodni.

Dalsza eskalacja przemocy na rozkaz lub wezwanie władzy może doprowadzić do tragedii, aż za dobrze pamiętanych z historii PRL. Łatwo dziś mogą się one powtórzyć.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną