Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Szczepienie narodowe

Narodowe strategie szczepień na covid

Na tle innych państw, polski rząd i zespół, który pracował nad strategią Narodowego Programu Szczepień w ciszy ministerialnych gabinetów i niemal w utajnieniu, wydaje się znowu spóźniony. Na tle innych państw, polski rząd i zespół, który pracował nad strategią Narodowego Programu Szczepień w ciszy ministerialnych gabinetów i niemal w utajnieniu, wydaje się znowu spóźniony. Marta Frej
Szczepionki na Covid-19 dają nadzieję, że odzyskamy kontrolę nad pandemią. Ale strategie szczepień muszą być mądrze zaplanowane. Jak robią to inni, a jak zabiera się do tego nasz rząd?
Minister Dworczyk solennie przyrzekł, że celem programu jest stworzenie punktów szczepień w każdej gminie.Aleksiej Witwicki/Forum Minister Dworczyk solennie przyrzekł, że celem programu jest stworzenie punktów szczepień w każdej gminie.

Jeszcze niedawno, latem tego roku, w badaniach sondażowych prowadzonych przez Uniwersytet Jagielloński aż 73 proc. Polaków oczekiwało z utęsknieniem szczepionki na Covid-19. Wszyscy się tym wynikiem ekscytowali, licząc po cichu na to, że pandemia zdołała odmienić krytyczne nastawienie Polaków do szczepień.

Wzmożone zainteresowanie szczepionkami przeciwko grypie na przełomie września i października dodatkowo te nadzieje uprawdopodobniło, ale ostatecznie okazały się płonne. Bo gdy szczepionka rzeczywiście jest już w zasięgu ręki (Wielka Brytania zaczęła szczepić swoich obywateli w tym tygodniu, my mamy pójść w ich ślady za około półtora miesiąca), gotowość do jej przyjęcia radykalnie się zmniejszyła – jak wynika z ostatnich badań United Surveys, 52 proc.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Szczepienie narodowe"
Reklama
Ilustracja. Osoby czytające Politykę na różnych nośnikach.

Dołącz do nas!

Będziesz mógł czytać wszystkie teksty autorów „Polityki”.

Dołączam

Jesteś już prenumeratorem?

Zaloguj się >