Oferta na pierwszy rok:

4 zł/tydzień

SUBSKRYBUJ
Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 24,99 zł!

Subskrybuj
Kraj

Z ostatniej strony

Polityka i obyczaje

Polityka

Gorzka refleksja pisarza Stefana Chwina w „Newsweeku”: „Polska szkoła to jest fabryka strachu patriotycznego. To jest rdzeń wychowania. Młody człowiek wychowywany jest na Polaka, bo obywatel to właściwie nie wiadomo kto, a Polak wiadomo – to nie jest obrzydliwy Niemiec, nie Rosjanin, nie Żyd i nie Ukrainiec. I jeszcze nie gej. (…) To oczywiście katolik i tu dotykamy sedna sprawy. Ciągle słyszę o dyktatorze, który chce panować za wszelką cenę i nie cofnie się przed niczym dla utrzymania władzy. A tu nie chodzi o żadnego dyktatora, tylko o to, że on ma poparcie 7–8 mln ludzi, który są jego sobowtórami”.

O prezesie tracącym swe moce mówi „Trybunie” politolog Marek Migalski: „Prezes był przyzwyczajony, że wszyscy się go boją i wypełniają rozkazy bez szemrania, a od wyborów parlamentarnych już wiemy, że tak nie jest i nie chodzi tylko o swawolność Ziobry czy Gowina, ale to są również swawole trzeciorzędnych posłów, co zaczyna być ośmielające. (…) To na pewno jest czynnik rozwibrowujący od wewnątrz rządy Zjednoczonej (podobno) Prawicy”. Wibrował, wibrował, aż się sam rozwibrował.

Nad przyszłością Konfederacji pochyla się w „Do Rzeczy” Kamila Baranowska, korzystając z refleksji prof. Rafała Chwedoruka, który „wróży, że Konfederacja lada chwila stanie przed trudnym wyborem: czy pójść drogą węgierskiego Jobbiku i pozycjonować się jako siła polityczna na prawo od PiS, czy wybrać polityczny pragmatyzm i wyjść naprzeciw oczekiwaniom większości wyborców, rezygnując z konserwatywnej agendy światopoglądowej (…). – Trudno być twardym libertarianinem, który odmienia wolność przez wszystkie przypadki, i jednocześnie bronić tradycyjnych wartości, Kościoła, polskości czy patriotyzmu.

Polityka 50.2020 (3291) z dnia 08.12.2020; Felietony; s. 106
Oryginalny tytuł tekstu: "Z ostatniej strony"
Reklama