Piszemy o wszystkim, co ważne

Codziennie coś nowego. Bądź w centrum wydarzeń.

Subskrybuj
Kraj

Grand Press 2020 dla Agnieszki Sowy, autorki „Polityki”

Grand Press Grand Press mat. pr.
Tekst „Zwierzę przemysłowe” Agnieszki Sowy otrzymał nagrodę Grand Press w kategorii Publicystyka. Dziennikarzem Roku 2020 został Dariusz Rosiak. Gratulujemy!

Niezmiernie miło nam poinformować, że tekst Agnieszki Sowy „Zwierzę przemysłowe” otrzymał tegoroczną nagrodę Grand Press w kategorii Publicystyka. To wstrząsający materiał odsłaniający kulisy hodowli w Polsce. Choć należałoby tu raczej użyć słowa, po które sięgają sami rolnicy: to nie hodowla, lecz produkcja. Opisywane przez autorkę metody nie mają nic wspólnego z troską o dobrostan zwierząt ani traktowaniem ich w sposób humanitarny. Obywatele Europy już półtora roku temu wystosowali petycję Parlamentu Europejskiego, by zakazać hodowli klatkowej. Na razie nic się jednak nie zmienia. Więcej w artykule „Zwierzę przemysłowe”.

Agnieszka Sowa jest dziennikarką działu społecznego „Polityki”. Pisze m.in. o niepełnosprawności, służbie zdrowia, prawach zwierząt i prawach reprodukcyjnych. Nominowana do nagrody Grand Press 2017 w kategorii Publicystyka za tekst „Życie poza życiem”.

Cztery autorki „Polityki” otrzymały w tym roku nominacje do nagrody Grand Press. Prócz Agnieszki Sowy: • Anna Dąbrowska za tekst „Haracz na władzę” (kategoria „News”), studiujący listę wpłat na fundusz PiS, do którego nasza dziennikarka dotarła, • Marta Mazuś za „Byle dary” (kategoria „Publicystyka”), czyli opowieść o niechcianych prezentach, oraz • Violetta Krasnowska za przejmującą rozmowę z prof. Ewą Łętowską (kategoria „Wywiad”) o przemijaniu i oswajaniu śmierci, która ukazała się na łamach „Polityki” pt. „Nie chcę robić kłopotu”. W związku z kontrowersjami i emocjami, jakie budziła nominacja dla Beaty Lubeckiej z Radia ZET, wyróżnionej za rozmowę z aktywistką Margot, nagroda za wywiad w tym roku nie została przyznana.

Laureaci nagród Grand Press 2020

Tytuł Dziennikarza Roku 2020 otrzymał Dariusz Rosiak, twórca autorskiego podkastu „Raport o stanie świata”. Tę nagrodę przyznają przedstawiciele środowiska dziennikarskiego: 68 profesjonalnych redakcji prasowych, radiowych, telewizyjnych oraz internetowych.

W kategorii News nagrodą wyróżniony został Szymon Jadczak (Tvn24.pl) za materiał „Wybory, których nie było, kosztowały Pocztę Polską blisko 70 milionów. Ujawniamy dokumenty”. Pozostali nominowani to: Wojciech Czuchnowski („Gazeta Wyborcza”) za „Mamy pakiety Sasina”; Anna Dąbrowska („Polityka”) za tekst „Haracz na władzę”; Patryk Michalski i Paweł Balinowski (RMF FM) za „Głosowanie tylko korespondencyjne, lokale wyborcze zamknięte! PiS szykuje rewolucję na 10 maja”; Kacper Sulowski („Gazeta Wyborcza”) za cykl: „Ostre zęby w sztabie Andrzeja Dudy”; Wojciech Czuchnowski, Ewa Ivanova, Łukasz Woźnicki („Gazeta Wyborcza”) za materiał pt. „Krajowa Rada Swoich. »Wyborcza« ujawnia listę poparcia do nowej KRS”.

W kategorii Dziennikarstwo śledcze – Grand Pressa zdobyli Wojciech Czuchnowski, Judyta Watoła i Jacek Brzuszkiewicz z „Gazety Wyborczej” za cykl „Zdemaskowani”. Nominowani byli także: Michał Fuja, Patryk Szczepaniak („Superwizjer TVN”) za materiał pt. „Giełda kryptowalut i milionowa łapówka”; Jacek Harłukowicz („Gazeta Wyborcza”) za cykl artykułów na temat maseczek sprowadzonych do Polski przez kancelarię premiera i KGHM; Paweł Kaźmierczak („Alarm!” TVP 1) za cykl: „Bez winy...” i „Bez winy – kolejne fakty”; Sebastian Klauziński (OKO.press) za materiały nt. współpracy Wirtualnej Polski z resortem Zbigniewa Ziobry; Zbigniew Nosowski (Wiez.pl) za cykl: „Jak to się robiło w diecezji kaliskiej”, cz. I i II; Jakub Stachowiak („Superwizjer TVN”), Łukasz Cieśla („Głos Wielkopolski”) za „Lekowy eksperyment i zgony pacjentów”.

W kategorii Publicystyka nagrodzona została nasza redakcyjna koleżanka Agnieszka Sowa za tekst „Zwierzę przemysłowe”. W tej samej kategorii nominowani byli: Justyna Bargielska („Znak”) za tekst „Na karuzeli”; Katarzyna Boni („Książki. Magazyn do czytania”) za materiał „Już za momencik”; Karolina Lewestam („Dziennik Gazeta Prawna”) za artykuł „Przechorowana rewolucja”; Marta Mazuś („Polityka”) za „Byle dary”; Andrzej Stankiewicz (Onet) za tekst „Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało”; Rafał Stec („Kopalnia”) za materiał „Polska piłka istnieje teoretycznie. Praktycznie nie istnieje”.

W kategorii Reportaż prasowy nagrodę zdobył Janusz Schwertner (Onet) za reportaż „Miłość w czasach zarazy”. Pozostałe nominacje przypadły: Żanecie Gotowalskiej i Piotrowi Głuchowskiemu („Gazeta Wyborcza”) za materiał „»Syn Jacka Kurskiego zaczął mnie krzywdzić, gdy miałam dziewięć lat«. Czy dwukrotnie umarzane śledztwa były rzetelne?”; Mateuszowi Mazziniemu („Wolna Sobota – Magazyn Gazety Wyborczej”) za tekst „Jezus się naszym znudził”; Pawłowi Piotrowi Reszce („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) za tekst „Lalka Eliza”; Katarzynie Włodkowskiej („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) za „Stefan W. Posiedzę dwa lata i wyjdę”. Dwie nominacje trafiły do Marcina Wójcikowa („Gazeta Wyborcza – Duży Format”) za materiały: „Zły dotyk biskupa z Krakowa” i „Gwałty w seminarium, milczenie biskupów”.

W kategorii Reportaż radiowy zwyciężyła Barbara Sowa („Pismo. Magazyn opinii”) za cykl „Śledztwo Pisma, sezon 2”. Nominowane także były następujące materiały: „Towarzysz śmierci” Agnieszki Czyżewskiej-Jacquemet (Polskie Radio Lublin); „To nie jest historia o piosence” – praca zbiorowa pod red. Ewy Dziardziel (kanał Sounds and Stories, YouTube); „Wpuściliśmy śmierć do naszego domu” Beaty Kwiatkowskiej (Program Drugi Polskiego Radia); „Śpiewajcie wolność” Katarzyny Michalak (Polskie Radio Lublin). Podwójnie nominowani byli także Agnieszka Szwajgier i Adam Bogoryja-Zakrzewski (Program Trzeci Polskiego Radia) za „Bilet powrotny, proszę” i „Most do domu”.

W kategorii Reportaż telewizyjny/wideo nagrodzony został Wojciech Bojanowski z „Superwizjera TVN” za reportaż „Niech toną”. Pozostałe nominacje trafiły do: Niny Cieślińskiej (Gazeta.pl) za cykl: „Rodzina+”; Grzegorza Głuszaka („Superwizjer TVN”) za „Historię człowieka, który uwolnił Tomasza Komendę”; Jerzego Morawskiego, Michała Matysa, Agnieszki Mruk i Magdaleny Sikorskiej (Polsat Play) za materiał „Drwale i inne opowieści Bieszczadu”; Tomasza Patory („Uwaga! TVN”) za „Dowodów szukaliśmy na śmietniku”; Tomasza Sekielskiego i Marka Sekielskiego (Sekielski, YouTube) za „Zabawę w chowanego”; Janusza Schwertnera (Onet) za „Krwawy biznes futerkowców”.

W kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne zwyciężyła Justyna Suchecka (Tvn24.pl) za cykl: „Tysiące dzieci wypadło z systemu. Gdzie ich szukać”. Nominowani byli także: Ludmiła Anannikova („Duży Format – Gazeta Wyborcza”) za „Rodzę nie dla siebie”; Michał Bachowski, Paweł Korzeniowski (Noizz), Patryk Motyka, Daniel Olczykowski, Dawid Serafin i Janusz Schwertner (Onet) za „Wysychamy”; Leszek Jarosz („Kopalnia”) za „Tajemnice meczu, którego nikt nie widział”; Dariusz Kubik, („Czarno na białym” TVN 24) za „Pod ostrzałem. Sanepid od środka”; Tomasz Kwaśniewski (Wyborcza.pl) za „Sędzia mianowana przez nową KRS: Na Dudę nie zagłosuję. Ręka by mi uschła”; Jakub Pawłowski („Dziennik Gazeta Prawna”) za „Nowe głowy Hydry”.

Nagroda Czytelników za Książkę Reporterską Roku powędrowała do Doroty Karaś i Marka Sterlingowa za książkę „Walentynowicz. Anna szuka raju”. Jury na Książkę Reporterską Roku wybrało „Nie zdążę” Olgi Gitkiewicz. Nominowani byli także: Marta Sapała za książkę „Na marne” (Wydawnictwo Czarne), Paweł Piotr Reszka za książkę „Płuczki. Poszukiwacze żydowskiego złota” (Wydawnictwo Agora) oraz Marek Rabij za książkę „Najważniejszy wrzesień świata. Kronika niezauważonego ludobójstwa na Rohingach” (Wydawnictwo W.A.B.).

Nagroda dla dziennikarzy sportowych im. Bohdana Tomaszewskiego trafiła do Macieja Petruczenko („Przegląd Sportowy”). Nominowani byli także Tomasz Ćwiąkała (Canal+ Sport) i Radosław Leniarski („Gazeta Wyborcza”).

Grand Press Economy zdobył Grzegorz Siemionczyk („Parkiet”, „Rzeczpospolita”). Nominacje otrzymali także: Grzegorz Nawacki („Puls Biznesu”, Pb.pl) i Marek Tejchman („Dziennik Gazeta Prawna”).

Grand Press Digital – przyznana została stacji internetowej Newonce. Nominowane były także takie projekty jak: Radio Nowy Świat, „Kanał Sportowy” Mateusza Borka, Michała Pola, Tomasza Smokowskiego i Krzysztofa Stanowskiego oraz „Raport o stanie świata” Dariusza Rosiaka.

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną