Kraj

Teologia ojca Rydzyka

Jak ewangelizuje ojciec Rydzyk

Od prawie 30 lat o. Rydzyk współtworzy nasz licheńsko-toruński katolicyzm, nie oglądając się na jego skutki dewastujące Kościół, państwo i społeczeństwo. Od prawie 30 lat o. Rydzyk współtworzy nasz licheńsko-toruński katolicyzm, nie oglądając się na jego skutki dewastujące Kościół, państwo i społeczeństwo. Marta Frej
To, że ksiądz zgrzeszył? No zgrzeszył. A kto nie ma pokus? Te słowa wypowiedziane przez o. Tadeusza Rydzyka w kontekście oskarżeń księży o pedofilię stały się, pewnie niechcący, syntezą jego teologii. Jego – i znacznej części polskiego Kościoła.
Ugruntowany w Polsce system kościelny łatwo rozgrzesza z prawdziwych grzechów.Łukasz Piecyk/Reporter Ugruntowany w Polsce system kościelny łatwo rozgrzesza z prawdziwych grzechów.

Toruński redemptorysta ma tytuł doktora nauk teologicznych, ale na co dzień teologią nie zawraca sobie głowy. Doktorat musiał napisać, bo tego wymagało prawo od rektorów uczelni wyższych. O. Rydzyk był rektorem stworzonej przez siebie w Toruniu Wyższej Szkoły Kultury Społecznej i Medialnej, ale nie miał tytułu doktora.

W 2009 r. obronił rozprawę doktorską poświęconą „apostolskiemu wymiarowi Radia Maryja”, które też sam założył w 1991 r. Obrona miała miejsce na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Polityka 51.2020 (3292) z dnia 15.12.2020; Polityka; s. 18
Oryginalny tytuł tekstu: "Teologia ojca Rydzyka"
Reklama

Czytaj także

Kultura

Polonia jest taka jak my. Ewa Winnicka opowiada o polskim Greenpoincie

Mnie ten temat dlatego tak bardzo pociąga, że zmusza do zastanowienia, co to znaczy być w ogóle Polakiem – mówi Ewa Winnicka, autorka książki „Greenpoint. Kroniki Małej Polski”.

Janusz Wróblewski
16.06.2021