Kraj

Casting na lidera

Lider opozycji poszukiwany

Historia rację przyznaje jednostce. Decydujące są talenty lidera. W III RP taką rolę odgrywali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tusk i Kaczyński. Historia rację przyznaje jednostce. Decydujące są talenty lidera. W III RP taką rolę odgrywali Lech Wałęsa, Aleksander Kwaśniewski, Tusk i Kaczyński. Max Skorwider
Teoretycznie przywódcą opozycji jest szef PO Borys Budka. W praktyce wciąż trwają jego poszukiwania.
Gdzie to możliwe, przewodniczący PO unika konkretów. Na fot. Borys Budka i Rafał Trzaskowski.Mateusz Włodarczyk/Forum Gdzie to możliwe, przewodniczący PO unika konkretów. Na fot. Borys Budka i Rafał Trzaskowski.

Jedna fraza przychodzi do głowy, gdy przychodzi do rozważań o liderze opozycji, i jest to fraza z króla polskich komedii: „Poszukiwany, poszukiwana”. Rok 2021 – ponad 12 miesięcy po wyborach parlamentarnych – zaczynamy z zauważalnym deficytem przywództwa po antypisowskiej stronie. Bezkrólewie. I nie jest to tylko publicystyczne kwękanie, lecz znajdujący potwierdzenie w rozmaitych sondażach fakt. W niedawnym badaniu dla „Rzeczpospolitej” najpopularniejszą odpowiedzią na pytanie, kto jest liderem opozycji, była: „nikt”.

Polityka 1/2.2021 (3294) z dnia 29.12.2020; Polityka; s. 26
Oryginalny tytuł tekstu: "Casting na lidera"
Reklama

Czytaj także

Społeczeństwo

Chłopcy 30+, czyli faceci jak dzieci

Psychologowie alarmują: to już epidemia. Pokolenie 20-, 30-, a nawet 40-latków nie chce dorosnąć.

Agnieszka Sowa
12.07.2016