Osoby czytające wydania polityki

Wiarygodność w czasach niepewności

Wypróbuj za 11,90 zł!

Subskrybuj
Kraj

Wyrok aborcyjny i uzasadnienie TK opublikowane. Co z nich wynika?

Demonstracja po publikacji antyaborcyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, 27 stycznia 2021 r. Demonstracja po publikacji antyaborcyjnego wyroku Trybunału Konstytucyjnego, 27 stycznia 2021 r. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Trybunał Julii Przyłębskiej w końcu opublikował uzasadnienie do wyroku antyaborcyjnego: jest wewnętrznie sprzeczne, daje władzy „furtkę”, by nie zakazywać całkowicie aborcji ze względu na ciężkie uszkodzenie płodu. Tuż przed północą w „Dzienniku Ustaw” opublikowano także sam wyrok.

Już nie dwóch, a pięciu sędziów zgłosiło zdania odrębne. Dotychczasowi dwaj – Leon Kieres i Piotr Pszczółkowski – do wyroku. Poza nimi Mariusz Muszyński, Zbigniew Jędrzejewski i Jarosław Wyrębak – do uzasadnienia.

Czytaj też: Jest uzasadnienie do wyroku ws. aborcji, będą protesty

Co jest w uzasadnieniu

Trybunał Julii Przyłębskiej w opublikowanym w środę po południu uzasadnieniu powtórzył na piśmie to, co usłyszeliśmy w październikowym ustnym uzasadnieniu: że jedyną wartością równorzędną dla życia jest życie. „Ocena dopuszczalności przerwania ciąży, w przypadku gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu, a więc możliwości poświęcania dobra leżącego po stronie dziecka, wymaga wskazania analogicznego dobra po stronie innych osób” – czytamy. To wykluczałoby dopuszczalność aborcji ze względu na zdrowie matki i aborcji ciąży pochodzącej z przestępstwa.

Ale za chwilę w innym fragmencie Trybunał twierdzi, że z konstytucji nie wynika, iż życie ludzkie powinno być identycznie chronione w każdej fazie rozwoju (główny motyw wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 1997 r. w sprawie aborcji z przyczyn społecznych): „Podmiotowość konstytucyjnoprawna dziecka w okresie przed narodzinami nie oznacza jednak, że w sposób pełny przysługuje mu ochrona wszelkich praw i wolności gwarantowanych przez konstytucję. Związane są one bowiem z określonym poziomem dojrzałości psychofizycznej i społecznej”.

Czytaj też:

  • aborcja
  • Julia Przyłębska
  • PiS
  • prawa kobiet
  • Strajk Kobiet
  • Trybunał Konstytucyjny
  • Reklama