Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Skarbnica posad

Kadry Glapińskiego: kogo i dlaczego zatrudnia się w NBP

Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Główna siedziba NBP w stolicy, przy pl. Powstańców Warszawy. Kiedyś zwana trumną, dzisiaj przemianowana na spokojną przystań. Adam Burakowski / Reporter
Żony ludzi związanych z władzą, narodowcy i ciepłe posady dla tych, którzy nie sprawdzili się gdzie indziej, to polityka kadrowa NBP. Do tego długa lista doradców prezesa Adama Glapińskiego. Tajna, ale udało nam się do niej dotrzeć.
Prezes NBP Adam Glapiński.Tomasz Jastrzębowski/Reporter Prezes NBP Adam Glapiński.

Nie ma szans, by drogą oficjalną dowiedzieć się, ilu doradców ma prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Bank konsekwentnie odmawia ujawnienia tej listy. „Informacje dotyczące zatrudnienia w NBP pracowników niepełniących funkcji publicznych są objęte ochroną prawną z uwagi na prywatność osób, których dotyczą” – to standardowa odpowiedź dla mediów.

Czasami jakiś doradca publicznie się do tego przyzna, jak ostatnio Paweł Mucha, którego ze swojej kancelarii chciał się pozbyć prezydent Andrzej Duda.

Polityka 8.2021 (3300) z dnia 16.02.2021; Polityka; s. 20
Oryginalny tytuł tekstu: "Skarbnica posad"
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021