Kraj

Powracająca fala

Czy dopadnie nas trzecia fala koronawirusa?

W Polsce udało się podać szczepionkę 2,6 mln osób, ale drugą dawkę znacznie mniejszej grupie. W Polsce udało się podać szczepionkę 2,6 mln osób, ale drugą dawkę znacznie mniejszej grupie. Łukasz Dejnarowicz / Forum
Na trzecią falę pandemii wypływamy słabą łódeczką, bez map, z wielką niepewnością. Paradoksalnie wydaje się, jakbyśmy wiedzieli mniej niż rok temu.
Zwiększanie się liczby zakażeń jest i będzie faktem. Żeby mu przeciwdziałać, mówi się o zastępowaniu przyłbic i symbolicznych maseczek z szalików tymi chirurgicznymi.Shutterstock, Studio POLITYKA Zwiększanie się liczby zakażeń jest i będzie faktem. Żeby mu przeciwdziałać, mówi się o zastępowaniu przyłbic i symbolicznych maseczek z szalików tymi chirurgicznymi.

Wydawało się, że mamy szanse na normalność – bo liczba zakażeń systematycznie spadała i oscylowała w styczniu wokół 5 tys. dziennie. Nagle i w Polsce, i w sąsiednich krajach statystyka odbiła ostro w górę, dochodząc do ponad 8 tys. przypadków, a niektóre z nich to efekt zakażenia zmutowanym wirusem.

Minister zdrowia Adam Niedzielski oficjalnie ogłosił, że weszliśmy w trzecią fazę pandemii. Konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban dodał, że jeśli tempo wzrostu zakażeń się utrzyma, w ciągu najbliższych tygodni możemy wrócić do sytuacji z najgorszego okresu – czyli późnej jesieni, gdy diagnozowano 25–30 tys.

Polityka 9.2021 (3301) z dnia 23.02.2021; Temat z okładki; s. 12
Oryginalny tytuł tekstu: "Powracająca fala"
Reklama

Czytaj także

Kultura

TikTok – nowa fabryka hitów

Najpierw przenieśli się tu odbiorcy, widząc w tym miejsce dla żywej muzyki. Za nimi ruszyli twórcy – ostatnio Abba. I wydawcy, wyczuwając nową fabrykę hitów. Miejsce MTV zajął TikTok.

Michał R. Wiśniewski
21.09.2021