Kraj

Podwodne fiasko Błaszczaka. Dno wydaje się blisko

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej
Minister obrony ogłosił, że na razie nie sfinalizuje zakupu używanych szwedzkich okrętów podwodnych. Oznacza to porażkę jednego ze sztandarowych projektów MON i faktyczną likwidację walki podwodnej w marynarce wojennej RP.

A miało być tak pięknie. Dwie jednostki typu A17 z niezależnym od dopływu powietrza napędem (pierwsze takie w polskiej służbie) podtrzymałyby i znacznie polepszyły zdolności podwodniaków do czasu zakupu okrętów podwodnych nowej generacji (w czwartej dekadzie XXI w.). Plany już i tak ograniczono w porównaniu z początkowym zamiarem zakupu trzech nowych okrętów, zapisanym w programie modernizacji wojska z 2012 r. Było to aktualne przez pięć lat, a potem nastał czas redefinicji i koncepcji promujących głównie walkę w bliskim kontakcie, na lądzie i w powietrzu, przy użyciu systemów broni produkcji krajowej, a jeśli zagranicznej, to z USA.

Reklama

Czytaj także

Niezbędnik

Skąd się biorą pioruny? Odpowiedź może zaskoczyć

Piorun pojawia się nagle, znika błyskawicznie i nie pozwala się łatwo zbadać. Skąd to budzące zachwyt i grozę zjawisko bierze energię oraz jak ją uwalnia? Odpowiedź może zaskoczyć.

Andrzej Hołdys
07.07.2020