Osoby czytające wydania polityki

„Polityka”. Największy tygodnik w Polsce.

Wiarygodność w czasach niepewności.

Subskrybuj z rabatem
Kraj

Nie tylko taśmy. Deficyty logiki w obozie władzy

Daniel Obajtek podczas konferencji dot. fuzji Orlenu z Lotosem. 2020 r. Daniel Obajtek podczas konferencji dot. fuzji Orlenu z Lotosem. 2020 r. Michał Ryniak / Agencja Gazeta
Afera z „obajtkowymi” taśmami ujawnia poważny deficyt logiki w Zjednoczonej Prawicy. Od dawna jednak wiadomo, że ład demokratyczny sprzyja logice, a autorytarny – nie.

Logikę często określa się jako naukę o poprawnym rozumowaniu. Dzieli się ją na semantykę (logiczną teorię języka), logikę formalną (o wynikaniu logicznym) i metodologię nauk (zajmującą się uzasadnianiem twierdzeń). Zadaniem logiki jest m.in. ustalenie ogólnych zasad stosowanych w poprawnej praktyce argumentacyjnej, tj. takiej, która (a) stosuje precyzyjny język, (b) korzysta z rozumowań dedukcyjnych, zawsze prowadzących od prawdziwych przesłanek do prawdziwych wniosków, lub indukcyjnych, które ograniczają możliwość wyprowadzenia fałszywych wniosków z prawdziwych przesłanek, (c) operuje uzasadnionymi zdaniami w toku argumentacji.

Czytaj też: Tok myślenia ludzi władzy. A raczej brak logiki

Konkretniejsze problemy logiczne to np. definiowanie pojęć, ustalanie analogii, dokonywanie klasyfikacji, niesprzeczność i konsekwencja w argumentacji, np. unikanie takich błędów jak błędne koło, petitio principii (korzystanie z nieuzasadnionej przesłanki) czy cofanie się do nieskończoności. Badania psychologów pokazują, że ludzie nie zawsze stosują się do dyrektyw logiki. To, czy logika pomaga w usprawnieniu rozumowania, jest rzeczą sporną. Nie ma jednak wątpliwości, że teoria logiczna umożliwia ocenę ich jakości. Ten zgoła niepublicystyczny wstęp usprawiedliwia moje dalsze uwagi.

Senator PiS się zagalopował

Pan Czerwiński, senator PiS, przeprowadził następujący wywód: „Przeczytam takie zdanie [z projektu uchwały Senatu w sprawie wolności mediów]: »W przeszłości Polacy wielokrotnie zmuszeni byli organizować alternatywny obieg informacji…«.

Reklama