Miej własną politykę.

Pierwszy miesiąc prenumeraty w okazyjnej cenie!

Subskrybuj
Kraj

Duża liczba zakażeń. Tak źle nie było od listopada

W Polsce znów notujemy dużą liczbę zakażeń. W Polsce znów notujemy dużą liczbę zakażeń. manae / PantherMedia
Wiceminister zdrowia Waldemar Kraska poinformował, że ostatniej doby przybyło w Polsce aż 15 698 osób zakażonych koronawirusem. „Trzecia fala nabiera impetu” – stwierdził.

W ciągu ostatnich 24 godzin pozytywny test na koronawirusa odebrało w Polsce 15 698 osób. Z powodu covid-19 zmarło w naszym kraju 309 chorych. Od początku pandemii (pacjent „zero” został zdiagnozowany dokładnie rok temu) mamy już 1 735 406 zakażonych, 44 317 osób zmarło.

Na świecie, według Johns Hopkins University, który zbiera globalne dane o koronawirusie, zakażonych jest już ponad 114 mln osób. Najwięcej w USA (ponad 28,7 mln), Indiach (ponad 11 mln) i Brazylii (ponad 10,6 mln). Z powodu covid-19 zmarło już ok. 2,5 mln chorych. Najwięcej w USA (ponad 516 tys.), Brazylii (ponad 257 tys.) oraz Meksyku (ponad 187 tys.)

Czytaj też: Kiedy koniec pandemii? Za dwa miesiące, za dwa lata?

Trzecia fala nabiera impetu

O niepokojących danych z ostatniej doby w Polsce poinformował w Programie Pierwszym Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Są one najgorsze od listopada ubiegłego roku (27 listopada odnotowano ponad 17 tys. przypadków). Natomiast w stosunku do zeszłej środy liczba nowych przypadków wzrosła o ponad 3,5 tys.

„Trzecia fala nabiera impetu” – powiedział wiceminister. Jego zdaniem pacjenci za późno zgłaszają się do lekarza, trafiają do szpitali często już w bardzo złym stanie. „Kontaktujmy się ze swoim lekarzem, korzystajmy z pulsoksymetrów, wtedy szanse na szybszy powrót do zdrowia są większe” – zaapelował Kraska. Dodał, że obecne obostrzenia są wystarczające, trzeba się jednak do nich stosować.

Czytaj też: Przyłbice nie, maseczki tak. Trzeba ostrej dyscypliny

„Jakieś obostrzenia będą”

Wiceminister zdrowia nie chciał spekulować, czy i jakie obostrzenia mogą zostać wprowadzone dodatkowo w najbliższym czasie, przed świętami wielkanocnymi. „Jakieś obostrzenia na pewno jeszcze będą” – stwierdził Kraska.

W związku z pogarszającą się sytuacją rząd ponad tydzień temu zaostrzył poziom obostrzeń w województwie warmińsko-mazurskim. Nauka w klasach I–III wróciła tam do trybu zdalnego, zamknięte są galerie, muzea, kina, hotele, korty, baseny i inne miejsca użyteczności publicznej.

W ostatnich dniach coraz częściej mówi się, że kolejne województwa mogą zostać objęte zwiększonymi obostrzeniami – mogą to być m.in. pomorskie, lubuskie i mazowieckie.

Od soboty 27 lutego po przyjeździe z Czech i Słowacji obowiązuje kwarantanna (z wyłączeniem osób zaszczepionych). Przyłbice, chusty i inne zamienniki maseczek nie są już dozwolone – można je stosować tylko jako dodatkowe zabezpieczenie, a obowiązkowo trzeba nosić maseczki.

Czytaj też: Jaką maseczkę wybrać? Przewodnik dla wkurzonych

Więcej na ten temat
Reklama
Reklama

Ta strona do poprawnego działania wymaga włączenia mechanizmu "ciasteczek" w przeglądarce.

Powrót na stronę główną