Rabaty na prenumeratę cyfrową Polityki

40% lub 50%

Subskrybuj
Kraj

Co jest niepożądanym odczynem poszczepiennym?

Granica pomiędzy NOP (niepożądanym odczynem poszczepiennym) a naturalną reakcją ustroju na szczepienie jest płynna i nieokreślona. Granica pomiędzy NOP (niepożądanym odczynem poszczepiennym) a naturalną reakcją ustroju na szczepienie jest płynna i nieokreślona. Eidon / Reporter
Odsetek niepokojących objawów po przyjęciu szczepienia przeciwko Covid-19 wynosi 0,1 proc. Ale te dane nie są wiarygodne, bo system zezwala na dowolność w definiowaniu dolegliwości po szczepieniu.

Od początku szczepień przeciwko Covid-19 do końca ubiegłego tygodnia zgłoszono w Polsce 4243 niepożądane odczyny poszczepienne (NOP). Rozdysponowano prawie 4 mln dawek, odsetek niepokojących objawów wynosi 0,1 proc. Ale te dane nie są wiarygodne, bo z jednej strony system ich zgłaszania odstrasza od wypełniania formalności, a z drugiej – zezwala na dowolność w definiowaniu dolegliwości po szczepieniu.

Zgodnie z definicją za niepożądany odczyn poszczepienny należy uznać każdy objaw chorobowy lub zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło 30 dni po podaniu szczepionki – tłumaczy dr Paweł Grzesiowski, wakcynolog i doradca Naczelnej Rady Lekarskiej ds.

Polityka 11.2021 (3303) z dnia 09.03.2021; Ludzie i wydarzenia. Kraj; s. 7
Reklama

Czytaj także

Ludzie i style

Polityka przy stole. Symulator kampanii wyborczej i inne planszówki

Kogo znane na co dzień z ekranów i gazet polityczne spory nadal bardziej ekscytują, niż męczą, może sprawdzić swoich sił w ich wersji pudełkowej. Uwaga – wciągają jak prawdziwe.

Michał Klimko
25.11.2021